نگرانی ها برای مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی تمام شد

در حال حاضر ربات های بسکمک برای کمک به افراد سالمند ابداع می شوند که انواع گوناگون از جمله دستیار های هوشمند خانگی و ربات های پرستار را در بر می گیرند.

نگرانی ها برای مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی تمام شد

به گزارش ، پژوهشگران قصد دارند با طراحی و ابداع ربات های پرستار، مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی را به یک کار ساده تبدیل کنند.

در حال حاضر ربات های بسیاری برای یاری به افراد سالمند ابداع می شوند که انواع گوناگون از جمله دستیار های هوشمند خانگی و ربات های پرستار را در بر می گیرند. این ربات ها می توانند کاربران سالمند خود را به فعالیت وادارند، مراقب آن ها باشند و یا آن ها را از خواب بیدار کنند. برخی از این ربات ها حتی برای مشاوره دادن به کاربران نیز مناسب هستند و می توانند راه هایی مانند تماشای تلویزیون و یا ورزش کردن را برای سرگرمی آن ها پیشنهاد دهند.

این ربات ها می توانند یک راه حل مثبت و کارآمد برای مراقبت از سالمندان باشند و احساس تنهایی را در آن ها از بین ببرند. شاید تبلیغات بسیاری در مورد ربات های پرستار دیده باشیم، اما بسیاری و پژوهشگران و شرکت ها سعی دارند که واقعاً چنین ربات هایی را برای یاری به سالمندان طراحی کنند. شاید این ایده در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد، اما نتایج آن واقعاً امیدوارکننده هستند.

دلیل تمایل روزافزون مردم به ربات های پرستار، عجیب نیست. ربات ها با پیشرفت روزافزون و داشتن قابلیت های بیشتر برای تعامل گفتاری و فیزیکی با انسان، کارایی های جدیدی از خود نشان می دهند. مراقبت از سالمندانی که به بیماری های عصبی مانند فراموشی دچار هستند، یکی از کاربرد های قابل توجه این ربات ها به شمار می رود. این کاربرد، به خصوص در جوامعی که میزان تولد در آن ها پایین است، بسیار مورد توجه خواهد بود. عجیب نیست که بسیاری از ربات های پرستار، در چین ابداع می شوند و بسیاری از پژوهش های حوزه رباتیک نیز در این کشور صورت می گیرد، زیرا جمعیت جوان چین، به اندازه کافی نیست و امکان مراقبت از همه سالمندان توسط نیروی جوان وجود ندارد.

نتیجه ابتکاراتی که در حوزه علم رباتیک صورت می گیرند، ابداع ربات های کارآمدی است که برای یاری به سالمندان طراحی شده اند. اگرچه این ربات ها نمی توانند از عهده وظایف فیزیکی مانند آماده کردن غذا یا برداشتن اجسام برآیند، اما می توانند کاربر را از نظر احساسی حمایت کنند. یکی از این ربات ها، رباتی موسوم به پارو (Paro) است که به یک فوک شباهت دارد و می تواند با ردیابی صدای کاربر، او را پیدا و ارتباط چشمی خود را با او حفظ کند. این ربات، توانایی لامسه و واکنش نشان دادن را نیز دارد.

پارو، نخستین نمونه از ربات های نوع خود به شمار می رود، اما قطعاً آخرین آن ها نیست. این ربات با قیمت حدود 6400 دلار به بازار عرضه شده که برای بیشتر مردم، بسیار بالاست، اما نمونه های ارزان تری هم وجود دارند. سگ رباتیک موسوم به تام بوت (Tombot)، یکی از این ربات هاست.

شاید ربات هایی مانند پارو و تام بوت، تفاوت چندانی با ربات های دیگر نداشته باشند، اما یکی از دلایل محبوبیت آن ها این است که می توانند از عهده تعامل با انسان و ارتباط اجتماعی برآیند. تعامل با این ربات ها می تواند به بهبود احساس افسردگی و انفعال کاربران سالمند یاری کند تا بتوانند ارتباط اجتماعی بهتری داشته باشند.

این ربات ها می توانند به افراد مبتلا به فراموشی نیز یاری کنند تا احساس خونسردی و آرامش خود را به دست آورند. پژوهشی که اخیراً درباره تعامل با ربات های پرستار انجام شد، ربات پارو توانست به یک زن مبتلا به فراموشی متوسط که با هیچکس صحبت نمی کرد یاری کند تا علاوه بر شروع صحبت، به پرورش و مراقبت از حیوانات بپردازد.

ربات ها می توانند علاوه بر بیماران، برای کسانی که از آن ها مراقبت می کنند نیز سودمند باشند. این ربات ها با انجام دادن برخی کار های فیزیکی می توانند به صرفه جویی در هزینه و انرژی یاری کنند تا بدین ترتیب پرستاران و مراقبان بیمار بتوانند تعامل بیشتری با او داشته باشند. این توانایی ربات ها می تواند نیاز های روحی پرستارانی که مجبور به مراقبت از بیماران مبتلا به فراموشی هستند نیز تا حدودی تامین کند.

لورال ریک (Laurel Riek)، استادیار علوم رایانه و مهندسی دانشگاه کالیفرنیا، سن دیه گو (UCSD) در این باره گفت: معمولاً کسانی که مراقبت از بیماران مبتلا به فراموشی را به عهده دارند هم به سطح بالایی از مسائل فیزیکی، شناختی و روحی دچار می شوند، زیرا این افراد به خاطر مراقبت زیاد از بیماران، خود را نادیده می گیرند. شاید فناوری بتواند راهی برای حمایت روحی و عاطفی پرستاران ارائه دهد.

ریک و گروهش، شش ماه را صرف کار با اعضای خانواده، مددکاران اجتماعی و پرستاران بیماران مبتلا به فراموشی کردند تا بتوانند راهی برای پاسخ به نیاز های روحی آن ها پیدا کنند. این گروه پژوهشی در بخشی از کار خود، ربات هایی را برای یاری به پرستاران طراحی کردند. پژوهش آن ها می تواند کارایی ربات های پرستار را در مراقبت از بیماران و پرستاران آن ها معین کند.

ریک افزود: نکته جالب پژوهش ما این بود که پرستاران، ربات ها را مانند وسیله ای برای برقراری لحظات شاد میان خود و بیماران تحت مراقبت می دیدند. جالب تر اینکه پرستاران تلاش کردند ربات های خود را از نظر ظاهری و رفتاری طراحی کنند. آن ها برای مراقبت از بیماران مبتلا به فراموشی که در مراحل ابتدایی بیماری قرار داشتند، ربات هایی را می خواستند که به بهبود روابط میان آن ها و بیماران یاری کنند، اما برای بیمارانی که در مراحل پیشرفته فراموشی قرار داشتند، ربات هایی را ترجیح دادند که بتوانند آن ها را در برقراری تعامل با بیماران یاری دهند.

پروژه هایی از این دست می توانند بینش های گسترده ای را در مورد نقش ربات ها در این گونه تعامل ها ارائه دهند.

ریک ادامه داد: ما در حال حاضر تلاش می کنیم ربات های پیشرفته ای ارائه دهیم که بر اساس طراحی پرستاران ساخته شده اند. هدف ما این است که ربات های پرستار را از مرحله آزمایشی به مرحله اجرایی برسانیم و به خانه ها وارد کنیم.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نگرانی ها برای مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی تمام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها برای مراقبت از سالمندان مبتلا به فراموشی تمام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید