فایده هایی که کاهش مصرف قند برای شما دارد

به گزارش سلامت و زیبایی، بی شک کاهش مصرف قند کار ساده ای نیست چون این ماده در ترکیب تمام کیک ها، نان، غذاهای آماده و م... وجود ندارد اما کاهش مصرف این خوراکی ها تغییرات مثبتی در بدن ایجاد می نماید که منجر به افزایش کیفیت زندگی خواهد شد.

فایده هایی که کاهش مصرف قند برای شما دارد

حفظ سلامت کبد: زیاده روی در مصرف قند فشار مضاعفی روی کبد می گذارد تا جایی که اثرات آن را با الکل مقایسه نموده اند. اما خودداری از مصرف زیاد قند کار کبد را کاهش می دهد و به این ترتیب به سلامت آن یاری بیشتری می گردد.

حفظ وزن سالم: رفتارهای غذایی مملو از تنقلات شیرین، با کالری بالا و کم فیبر بدون شک منجر به افزایش وزن می گردد، خطر ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت را هم بالا می برد. علاوه بر این مصرف زیاد قند باعث از بین بردن هورمونی در بدن می گردد که لپتین نام دارد و مسئول ایجاد احساس سیری بعد از مصرف غذا است. در نتیجه مدام احساس گرسنگی می کنید و میل زیادی به مصرف مواد غذایی قندی دارید. اما زمانی که مصرف قند را کاهش می دهید و به حداقل می رسانید بدن به تدریج کنترل اشتها را به دست می گیرد. در نتیجه به موقع احساس سیری می کنید و به این ترتیب کالری بیش از احتیاج عایدتان نمی گردد. بدون شک کاهش دریافت کالری هم شما را از چاقی و عوارض آن نجات می دهد.

کاهش سطح تری گلیسیرید: محققان کلینیک مایو اعلام نموده اند که خوردن بیش از حد مواد قندی سطح تری گلیسیرید خون را بالا می برد و ممکن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. ترک مصرف قند و رساندن آن به حداقل مقدار، روشی مناسب برای حفظ سلامت قلب و کنترل تری گلیسیرید است. تری گلیسیرید نوعی چربی است که کالری های ناشی از مصرف قند را ذخیره نموده و اثرات کلسترول خوب خون را زایل می کند.

کاهش مسائل دندانی: قند بیشتر با تشکیل بیشتر حفره های دندانی ارتباط مستقیم دارد. با وجود مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان، خوردن کمتر قند از بروز این حفره ها می تواند به نحو چشمگیری پیشگیری کند.

جوانی پوست: مصرف زیاد قند باعث بروز فرایندی به نام گلیکوزیله می گردد که مخصوص ذوب کردن قند از طریق فیبرهای پروتئین ها است. این فرایند هم آسیب های جدی به الاستین و کلاژن پوست می رساند. با کاهش مصرف قند پوست سالم تری خواهید داشت و علائم پیری یعنی چین و چروک و غیره دیرتر سراغتان خواهد آمد.

سالم ماندن مغز: بنا به اعلام پژوهشگران، افزایش قند خون یکی از عوامل بروز آسیب های مغزی است که می تواند حافظه را تخریب کند. البته به عقیده محققان هنوز برای رسیدن به این موضوع آنالیز های بیشتری باید انجام گردد.

پیشگیری از سنگ کلیه: مصرف نوشیدنی های شیرین و قندهای تصفیه شده خطر تشکیل سنگ های کلیوی را به مقدار 25 درصد افزایش می دهد. بدتر از همه اینکه نوشیدنی های شیرین که جزو کولاها محسوب می گردد این احتمال را تا 33 درصد هم بالا می برند. برای پیشگیری از بروز این مشکل ضروری است که مصرف هر نوع نوشیدنی شیرین را محدود کنید و به جای آن ها از نوشیدنی های سالمی مانند آب و آب میوه های طبیعی بهره ببرید.

منبع: ایرنا زندگی

به "فایده هایی که کاهش مصرف قند برای شما دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایده هایی که کاهش مصرف قند برای شما دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید