تعداد مشاغل ناپایدار بدون بیمه افزایش یافته است

به گزارش سلامت و زیبایی، اگر چه طی سال های 94 تا 98 حدود 3 میلیون نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده است، اما این جمعیت جدید شاغل دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را در برابر کاهش تقاضای ناشی از کرونا آسیب پذیر می کند.

تعداد مشاغل ناپایدار بدون بیمه افزایش یافته است

به گزارش گروه اقتصادی سلامت و زیبایی، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان پایش امنیت سرمایه گذاری آورده است: تا قبل از شیوع بیماری کرونا در اسفندماه 1398 بررسی شرایط اقتصاد کشور نشان می داد که با تخلیه اثر تحریم ها بر اقتصاد، بهبود هایی در متغیر های اقتصاد کلان رخ داده است و پیش بینی می شد که رشد بخش غیرنفتی در سال 1398 مثبت باشد، اما پس از شیوع ویروس کرونا، بزرگترین و زیانبارترین اثر اقتصادی این بیماری به شکل ایجاد شوک بزرگ نااطمینانی بوده است که کل محیط کسب و کار و فضای سرمایه گذاری در همه کشور های جهان را احاطه کرد. انتظار می رود طی ماه های پیش رو فعالان اقتصادی در ایران آثار این ویروس جدید ناشناخته بر فضای سرمایه گذاری را بیشتر احساس و درک کنند و در فصل های مختلف سال 1399 دریافت و برداشت بهتری نسبت به آن پیدا کنیم.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در زمستان سال 1398 فرایند کاهشی خود را تداوم بخشید و به 10.6 درصد رسید. با این حال افزایش تعداد شاغلان در این فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل تنها حدود 52 هزار نفر بوده است که از سال 1393 تا به امروز کمترین میزان افزایش اشتغال بوده است. همچنین آمار ها نشان می دهد که طی سال های 1394 تا 1398 حدود 3 میلیون نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده است.

متأسفانه این جمعیت جدید شاغل دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را در برابر کاهش تقاضای ناشی از شیوع بیماری کرونا آسیب پذیر می کند. اشتغال ایجاد شده اشتغالی است که نه توسط بخش دولتی یا شرکتی و کارخانه ای، بلکه توسط بخش غیرشرکتی، در بخش خدمات و بنگاه های زیر پنج نفر کار کن بوده است و با تمرکز بر خدماتی مانند خرده فروشی و عمده فروشی، تعمیرات، حمل ونقل، واسطه گری، خدمات مواد غذایی و … ایجاد شده است؛ لذا این مشاغل که با شرایط شغلی کارکن مستقل طبقه بندی می شود، غالباً دارای قرارداد نیستند و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند.

این گروه از شاغلان عمدتاً مشاغل تمام وقت ندارند و در موقعیت های شغلی ناپایداری مشغول هستند که عمدتاً به تقاضای خانوار ها و حضور آنان در خارج از خانه وابسته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تعداد مشاغل ناپایدار بدون بیمه افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد مشاغل ناپایدار بدون بیمه افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید