کمال گرایی (پرفکشنیسم)؛ 11 نشانه فردی که کمال گراست

به گزارش سلامت و زیبایی، کمال گرایی (perfectionism - پرفکشنیسم) شاید در معنای عام صفتی پسندیده به نظر برسد اما از نظر روانشناسانه، کمال گرایی بی دلیل و بیش از حد یک مشکل و اختلال روانی محسوب می گردد که نشانه هایی همچون استانداردهای سطح بالا، سخت گیری، نتیجه گرایی و ... دارد.

کمال گرایی (پرفکشنیسم)؛ 11 نشانه فردی که کمال گراست

سلامت و زیبایی | سرویس روانشناسی - آیا شما فردی کمال گرا هستید؟ کمال گرایی تا چه میزان از عمق وجودتان نفوذ نموده است؟ آیا شما احساس می کنید برای هر چیزی باید بی نقص باشید؟ حتی اگر این بی نقص بودن به سلامت شما آسیب بزند باز هم آن را می پذیرید؟

کمال گرایی خصوصیت شخصی است که هر استانداردی کمتر از بی نقصی را نمی پذیرد. در روانشناسی کمال گرایی یا پرفکشنیسم ویژگی شخصیتی است که اینگونه تعریف می شود: کوشش افراد برای عملکردی با استاندارد بسیار بالا به طوری که کاملا بی نقص باشد و با ارزیابی سنگین بر روی خود و دیگران همراه می شود. برای یک فرد کمال گرا هر چیزی که کمتر از حد کمال باشد، غیر قابل قبول است.

آیا شما کمال گرا هستید؟

در این مقاله به 11 نشانه افراد کمال گرا اشاره می کنیم که می توانید با آن، سطح کما ل گرایی تان را بسنجید.

1- افراد با ویژگی کمال گرایی هیچ جایگاهی برای خطا در نظر نمی گیرید.

زمانی که یک اشتباه ببینید اولین نفری هستید که سریعا به دنبال اصلاح آن خواهید رفت.

2- شما رفتار خاص و منش خاصی دارید که بر اساس آن کار ها باید به خاتمه برسند.

بسیاری از اوقات افراد به شما توجه نمی نمایند چرا که روش هایی بسیار خاص و ویژه را برای به خاتمه رساندن کارهایتان در نظر می گیرید. اگر چیزی از روش شما خارج شد و از استاندارد های شما کمی منحرف گشت آن را نخواهید پذیرفت. از این رو، به سختی می توانید افراد صحیحی را برای همکاری انتخاب کنید چرا که دیگران فکر می نمایند کار کردن با شما بسیار مشکل است.

3- شما از روش صفر و صدی استفاده می کنید.

بدین معنا که یا یک کار کامل و بدون نقص انجام می شود و یا اگر در سطحی کمتر از تکامل به خاتمه برسد فایده ای ندارد.

بیشتر بخوانید: خطاهای شناختی - تفکر همه یا هیچ

4- برای شما همه چیز به نتیجه نهایی بر می شود.

برای شما اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در فرایند یک کار می افتد و بهای پرداخت شده برای رسیدن به یک هدف چه بوده است. شما فقط می خواهید مطمئن شوید که نتیجه نهایی به دست می آید در غیر این صورت احساس عصبانیت می کنید. در واقع خصوصیت کمال گرایی در درون شما باعث بروز عصبانیت های ناخواسته می شود که برای جلوگیری از مسائل بعدی بایستی از ترفندهای کنترل عصبانیت بهره گیرید.

5- به شدت به خودتان سخت می گیرید.

هرزمانی که اتفاق ناگواری بیفتد به شدت به خودتان سخت می گیرید و خودتان را مواخذه می کنید. اهمیتی ندارد که مشکل به وجود آمده اشتباه شما بوده و یا یک اتفاق ساده بوده که به شما هم ربطی نداشته است، شما در هر حال خودتان را محکوم می کنید و احساس بسیار بدی در مدت طولانی به خودتان خواهید داشت. سخت گیری از ویژگی های شاخص کمال گرایی است.

بیشتر بخوانید: خطاهای شناختی - شخصی سازی و سرزنش

6- زمانی که به اهدافتان نمی رسید افسرده می شوید.

زمانی که کار ها طبق پیش بینیتان جلو نمی رود به شدت افسرده می شوید. همواره در ذهنتان این سوال می چرخد: اگه نشه چی؟ مهم تر از همه شما احساس می کنید که اگر چیزی بی نقص به خاتمه نرسد بی برو برگرد اشتباه شماست.

بیشتر بخوانید: 7 توصیه کاربردی برای پیشگیری از افسردگی

7- استاندارد های سطح بالایی دارید.

زمانی که تصمیم می گیرید کاری را انجام دهید، اهداف سطح بالا در نظر می گیرید. گاهی اوقات این اهداف باعث می شود تا شما دچار استرس بی خاتمه شوید. شما در این حالت به آب و آتش می زنید تا به اهداف مد نظرتان برسید. زمانی که رسیدن به اهدافتان با تأخیر روبرو شد عقب می کشید و به این نتیجه می رسید که نمی توانید به آنان دست یابید.

بیشتر بخوانید: استرس چیست؟ تعاریف، انواع و راه های مدیریت استرس

8- موفقیت برایتان هیچ وقت کافی نیست.

کمال گرایی باعث می شود هرکاری که انجام می دهید، احساس می کنید چیزی بالاتر از آن برای بدست آوردن وجود دارد. زمانی که به عنوان مثال X را بدست آورید احساس می کنید باید 2X را بدست آورید و زمانی که 2X را بدست می آورید، می خواهید به 5x برسید.ئفراتر از تمایل به بهتر شدن این است که شما بسیاری از اوقات اگر نتوانید به هدف بالاتری برسید احساس ناراحتی می کنید. شما به ندرت در شرایط کنونی احساس رضایت می کنید و به دنبال اتفاقات بهتری می گشت.

بیشتر بخوانید:4 راز موفقیت افراد عظیم و تاثیرگذار

9- کارهایتان را به تعویق می اندازید به خیال این که بتوانید زمان درستی را برای آن کار پیدا کنید.

شما همواره به دنبال پیدا کردن زمان صحیح برای کارکردن روی اهدافتان هستید. به عبارت دیگر می خواهید زمانی کارتان را شروع کنید که آماده هستید و می توانید بهترین کیفیت و عملکرد خود را به نمایش بگذارید. با این حال این شرایط آمادگی کامل شاید هیچ موقع به وجود نیاید. دلیل این که می گوییم شاید این زمان هیچ وقت به وجود نیاید این است که شما همواره منتظرید تا یک کار را به خاتمه برسانید.

10- همواره به دنبال یافتن خطا هایی هستید که دیگران آن را نمی بینند.

شاید این موضوع به جزئی نگری بازشود، در کمال گرایی شما به دنبال اشکالات بسیار ریز می گشت. گاهی اوقات این اشکالات حقیقی هستند، اما گاهی نیز توهم به شمار می آیند.

11- شما معمولا زمان بسیار زیادی را برای به کمال رساندن و بی نقص کردن کار ها قرار می دهید.

کمال برای شما هدف نهایی است. برای شما غیر عادی نیست که از خوابتان، زمان شخصیتان و سلامتیتان برای رساندن سطح کاریتان به بالاترین حد ممکن بزنید.

آیا شما خود را انسانی کمال گرا می دانید؟ نشانه های دیگر کمال گرایی چیست؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان سلامت و زیبایی درمیان بگذارید.

برگرفته از: personalexcellence

منبع: setare.com

به "کمال گرایی (پرفکشنیسم)؛ 11 نشانه فردی که کمال گراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمال گرایی (پرفکشنیسم)؛ 11 نشانه فردی که کمال گراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید