مسافران سفر لاکچری به فضا را بشناسید

در جهان افراد بسیاری هستند که بزرگترین آرزوی آنها سفر به فضا است که دو راه پیش روی این افراد وجود دارد نخست فضانورد شدن و دیگری ثروتمند بودن.

مسافران سفر لاکچری به فضا را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، تاکنون افراد بسیاری سعادت سفر به فضا را داشته اند اما در این میان بعضی از مردان و زنان هستند که با هزینه شخصی به فضا سفر نموده اند. در این خبر قصد داریم هفت فرد ثروتمندی را که توریست فضا بوده اند معرفی کنیم.

ریچارد گاریوت

ریچارد گاریوت(Richard Garriott) فضانورد و توسعه دهنده بازی های رایانه ای آمریکایی است که در چهار ژوئیهٔ 1961 میلادی در کمبریج زاده شد. در اواخر دهه 1990، ریچارد گاریوت ثروت بسیاری از کسب و کار بازی های ویدئویی به دست آورد. در سال 1979، گاریوت 18 ساله، بازی Akalabeth را برای رایانه های اپل ساخت و پس از آن گاریوت ساخت سری بازی های رایانه ای اولتیما(Ultima) را در شرکت خود موسوم به Origin Systems شروع کرد. در سپتامبر 1992 او شرکت بازی خود را به قیمت 30 میلیون دلار به شرکتالکترونیک آرتس(Electronic Arts) فروخت و این پول به وی یاری کرد تا آروزی خود که سفر به فضا بود را محقق سازد.

در روز 12 اکتبر سال 2008، گاریوت با پرداخت مبلغ 30 میلیون دلار به همراه سرگئی ولکوف(Sergei Volkov) و اولگ کونوننکو(Oleg Kononenko) فضانوردان روسی مأموریت اکسپدیشن 17 (Expedition 17) از پایگاه فضایی بایکونور به فضا فرستاده شدند.

دنیس آنتونی تیتو

دنیس آنتونی تیتو(Dennis Anthony Tito) فضانورد، مهندس و میلیاردر آمریکایی ایتالیایی متولد 8 اوت 1940 میلادی است. او اولین فضانوردی است که با هزینه شخصی خود و به عنوان گردشگر به فضا سفر نموده است. تیتو در دوران جوانی برای رسیدن به هدفش تمام نیروی خود را متمرکز نمود و تمام کوشش خود را به کار برد تا در برنامه های فضایی ایالات متحده شرکت کند. پس از اتمام تحصیلاتش و دریافت مدرک کارشناسی در زمینه هوا و فضانوردی و اخذ مدرک کارشناسی ارشد در زمینه علوم مهندسی، خاتمه تیتو در سن 23 سالگی کارش را با آزمایشگاه پیشرانش جت متعلق به سازمان فضایی آمریکا به عنوان مهندس هوافضا شروع کرد. در مدتی که تیتو در جی.پی.ال ناسا کار می کرد، مسئول طراحی چند جهت فضاپیماهای مارینر به مریخ بود. تیتو پس از مدتی کار در ناسا را رها کرد و حرفه مدیریت سرمایه گذاری را در پیش گرفت تا بتواند اولین گردشگر فضا گردد. در سال 1973 او یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری تأسیس کرد. این کار باعث شد که سرمایه شخصی وی پس از مدت کوتاهی به 250 میلیون دلار برسد. ناسا شرایط پرواز مسافر شخصی با شاتل فضایی را نداشت، ولی دولت روسیه حاضر بود در ازای اخذ وجه نسبتاً بالایی این کار را انجام دهد. در تاریخ 28 آوریل سال 2001 او در سن 59 سالگی با پرداخت مبلغ 20 میلیون دلار به آرزوی خود رسید و با فضاپیمای روسی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرد.

مارک شاتِل وِرث

مارک شاتِل وِرث (Mark Shuttleworth) مدیر یک مؤسسه مالی و اولین توریست فضایی آفریقایی و دومین فرد در دنیا است که با هزینه شخصی خود به مسافرت فضایی می رفت. شاتل ورث در 25 آوریل 2002 با هزینه 20 میلیون دلار به همراه شاتل فضایی سایوز در طی مأموریت TM-34 سفر فضایی خود را شروع کرد که بعد از 2 روز به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و در 5 می 2002 هم به زمین بازگشت. شاتل ورث علاوه بر سفر توریستی به فضا، در موارد دیگری نیز سرمایه گذاری نموده است به عنوان نمونه او با ایجاد بنیاد شاتل ورث کوشش نموده تا به بهبود وضع آموزش در کشورهای در حال توسعه به ویژه در آفریقا یاری کند.

گای لالیبرته

گای لالیبرته(Guy Laliberté) تاجر و فضانورد کانادایی است که در 2 سپتامبر 1959 میلادی در کِبِک زاده شد. در 30 سپتامبر 2009، گای لالیبرته با پرداخت 35 میلیون دلار تبدیل به اولین گردشگر فضایی کانادایی شد. در 30 سپتامبر 2009، آخرین مسافر پروژه گردشگری فضایی(space tourists) شد. او توسط شاتل فضایی سایوز و در طی مأموریت Soyuz TMA-16 به فضا رفت. او به مدت 10 روز و 21 ساعت و 17 دقیقه در فضا بود. در ژوئن 2011، لالیبرته یک کتاب تحت عنوان گایا(Gaia)، حاوی تصاویری از سفر خود به ایستگاه بین المللی فضایی منتشر کرد.

چارلز سیمونی

چارلز سیمونی(Charles Simonyi) توسعه دهنده نرم افزار و فضانورد اهل کشور مجارستان است که در 10 سپتامبر 1948 میلادی در بوداپست زاده شد. وقتی سیمونی دکترای خود را از دانشگاه استنفورد اخذ کرد، توسط شرکت مایکروسافت استخدام شد. چارلز سیمونی در تاریخ 7 آوریل 2007، سوار بر شاتل فضایی سایوز طی مأموریت Soyuz TMA-10 از ایستگاه فضایی بین المللی به فضا فرستاده شد و در تاریخ 21 آوریل 2007 نیز به زمین بازگشت. در ماه مارس سال 2009، سیمونی دوباره به ایستگاه فضایی بین المللی رفت. وی برای این دو سفر جمعاً 60 میلیون دلار پرداخت نموده است. اهداف سیمونی پیشرفت پروازهای فضایی تجاری با اهداف غیرنظامی و حضور جوانان در علم سفرهای فضایی بوده است.

گرگوری اولسن

گرگوری اولسن(Gregory Olsen) فضانورد و کارآفرین آمریکایی است که در 20 آوریل 1945 میلادی در بروکلین، نیویورک زاده شد. اولسن در تاریخ 1 اکتبر 2005 پس از رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی توسط شاتل فضایی سایوز در طی مأموریت TMA-7 به آرزوی دیرینه خود رسید. اولسن قبل از آماده شدن برای رفتن به فضا به مدت یک و نیم سال آموزش دید زیرا در طول چک ماهانه پزشکی آنها توسط اشعه ایکس معمولی متوجه یک نقطه سیاه در ریه اش شدند که درمان این مشکل 9 ماه به طول انجامید. دکتر اولسن در یک سخنرانی غیررسمی در دبیرستان نیوجرسی، هزینه سفر فضایی خود را 20 میلیون دلار تخمین زد.

انوشه انصاری

انوشه انصاری کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) ایرانی است. انوشه انصاری، اولین زن گردشگر فضایی، و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت نموده است. انوشه، همواره عاشق فضا و فضانوردی و در پی راه یافتن به فضا بوده است.

در 18 اردیبهشت 1385 (8 مه 2006)، سازمان فضایی روسیه به طور رسمی اظهار داشت که انوشه انصاری به عنوان اولین زن گردشگر فضایی در یکی از پروازهای فضاپیمای سایوز، که برای بهار 1385 برنامه ریزی شده بود، به مدار زمین سفر خواهد نمود. اما پس از رد صلاحیت دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، به دلایل پزشکی و جا ماندن او از مأموریت سایوز تی ام ای -9، قرار شد انوشه انصاری در 23 شهریور 1385 با این گروه همراه گردد. فضاپیمای سایوز حامل انوشه انصاری، فرمانده روسی میخائیل تیورین، و مهندس پرواز اسپانیایی-آمریکایی، مایکل لوپز الگریا در صبح روز دوشنبه 18 سپتامبر سال 2006 از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد و بدین ترتیب مأموریت سایوز تی ام ای -9 شروع گشت. دو روز پس از قرار دریافت در مدار زمین، فضاپیمای سایوز در 20 سپتامبر 2006 با موفقیت به ایستگاه بین المللی فضایی ملحق شد و اقامت 9 روزه انوشه انصاری در ایستگاه فضایی شروع شد. خاتمه پس از 9 روز اقامت و پژوهش در ایستگاه بین المللی فضایی، انوشه انصاری در سحرگاه 7 مهر 1385 مصادف با 29 سپتامبر 2006 میلادی به همراه پاول وینوگرادف روسی و جفری ویلیامز آمریکایی، دو تن از فضانوردان ساکن ایستگاه، به زمین بازگشت. انوشه انصاری در طول 9 روز اقامت خود در ایستگاه بین المللی فضایی آزمایش های علمی زیادی را برای آژانس فضایی اروپا انجام داد. گرچه این معامله خصوصی بود اما انصاری تخمین زده بود که برای مشارکت در این مأموریت حدود 20 میلیون دلار پرداخت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مسافران سفر لاکچری به فضا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران سفر لاکچری به فضا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید