رژیم غذایی مفید برای مبتلایان به نوعی بیماری التهابی روده

به گزارش سلامت و زیبایی، افراد مبتلا به بیماری گوارشی کرون اغلب به دنبال تغییر نوع مواد غذایی مصرفی به منظور تسکین علائم خود هستند و اکنون تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای، بهترین یاری را به آنان می نماید.

رژیم غذایی مفید برای مبتلایان به نوعی بیماری التهابی روده

در این مطالعه متخصصان علوم تغذیه یکی از رژیم های غذایی رایج در بیماران مبتلا به بیماری کرون موسوم به رژیم غذایی کربوهیدرات (SCD) را با رژیم غذایی مدیترانه ای مقایسه کردند. گاهی اوقات پزشکان، رژیم غذایی مدیترانه ای را برای سلامت قلب و نه برای بیماری های التهابی روده مانند کرون توصیه می نمایند.

محققان آمریکایی دریافتند که هر دو رژیم غذایی علائم بیماری را تقریبا به طور مساوی کاهش می دهد اما در این مطالعه این نتیجه بدست آمد که سهولت بیشتر در رعایت رژیم مدیترانه ای ممکن است باعث گردد که بیماران، آن را ترجیح دهند.

به گفته محققان نکته منفی رژیم های غذایی کاملا کنترل شده این است که ممکن است بیماران به اندازه کافی کالری یا تنوع غذایی دریافت ننمایند و در نتیجه رعایت رژیم غذایی آسان تر می تواند به آنان یاری کند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، بیماری کرون سیستم ایمنی بدن را درگیر می نماید و با علائم شکمی مانند درد و اسهال و التهاب مزمن تعیین می گردد.

در این آنالیز 191 بیمار حضور داشتند که هر یک از آنان برای مدت 12 هفته یک نوع از این دو رژیم غذایی را رعایت کردند. رژیم های غذایی بر علائم بیماری آنان تاثیر گذاشته و در هفته دوازدهم، علائم بیماری در حدود 42.4 درصد از افرادی که رژیم غذایی کربوهیدرات را داشتند، بهبود پیدا نموده بود. این آمار در گروه دیگر 40.2 درصد بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، رژیم غذایی کربوهیدرات شامل گوشت های فرآوری نشده، میوه های تازه و سبزیجات غیر نشاسته ای است. همچنین مصرف بعضی حبوبات، تمامی غلات، بعضی شیرین نماینده ها، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده و بعضی محصولات لبنی را محدود می نماید.

رژیم غذایی مدیترانه ای نیز شامل مقدار کمی گوشت قرمز و فرآوری شده است و شامل میوه ها و سبزیجات تازه، خشکبار، ماهی، گوشت بدون چربی، غلات سبوس دار و مقدار کمی لبنیات است و از روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی استفاده می گردد.

منبع: همگردی

به "رژیم غذایی مفید برای مبتلایان به نوعی بیماری التهابی روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مفید برای مبتلایان به نوعی بیماری التهابی روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید