تصویربرداری سه بعدی تغییرات سر جنین را مشخص کرد

محققان فرانسوی با تصویربرداری سه بعدی از مغز جنین انسان برای اولین بار پیروز شدند از تغییرات مغز نوزادان تا زمان تولد با دقت و جزئیاتی بی سابقه مطلع شوند.

تصویربرداری سه بعدی تغییرات سر جنین را مشخص کرد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از تک تایمز، پزشکان به خوبی می دانند که مغز جنین از انعطاف پذیری خاصی برخوردار است که تولد و خروج آن از رحم مادر را بدون وقوع مشکل حادی ممکن می کند. اما اطلاع از جزئیات این تغییرات تا به امروز ممکن نبوده است. تصویربرداری سه بعدی مغز با دقتی استثنایی کسب اطلاع از این تغییرات جزئی را ممکن کرده است.

این تصویربرداری بررسی لحظه به لحظه تغییر شکل جنین در زمان عبور از رحم مادر را ممکن کرده و نشان می دهد در هر لحظه از این رویداد مغز جنین چه تحولاتی را پشت سر می گذارد.

اسکن یادشده با استفاده از یک دستگاه پیشرفته ام آر آی اجرا شده و بین هفته های 36 تا 39 دوره حاملگی رخ داده است. این تصویربرداری سپس در زمان آماده شدن جنین برای خروج از رحم تکرار شده است.

نکته جالب اینکه نتایج این بررسی علمی حتی برای پزشکان آشنا به فرایند مذکور نیز جالب و شگفت انگیز بوده است. زیرا در تمامی موارد استخوان های جمجمه مغز جنین ها کاملا فشرده شده بودند که این امر نشان دهنده شدت فشاری است که به سر نوزاد در حین تولد وارد می شود. اما این فشار باعث آسیب مغزی به آنها نمی شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تصویربرداری سه بعدی تغییرات سر جنین را مشخص کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویربرداری سه بعدی تغییرات سر جنین را مشخص کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید