ترکیه درباره فرانسه افشاگری کرد

به گزارش سلامت و زیبایی، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه ترکیه، فرانسه را به کوشش برای یاری به عناصر یگان های مدافع خلق (ی پ گ) در جهت تشکیل یک دولت تروریستی در شمال سوریه متهم کرد.

ترکیه درباره فرانسه افشاگری کرد

به گزارش دیلی صباح، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در پخش زنده در حالی که به جناح سوری گروه پ ک ک (حزب کارگران کردستان) اشاره می کرد، گفت: فرانسه قصد داشت به عناصر پ گ (یگان های مدافع خلق) یاری کند تا یک دولت تروریستی در شمال سوریه تشکیل دهند. اما پس از عملیات چشمه صلح، برنامه های آن ها به هم ریخته است.

چاووش اوغلو توضیح داد: سیاستمداران کرد بسیاری هستند که از استعداد و توانایی لازم برای نمایندگی کردهای سوریه در مناطق مربوطه خود برخوردارند؛ اما تروریست های پ گ در این دسته نمی گنجند و افرادی نیستند که بتوان با آن ها همکاری کرد.

این دیپلمات ارشد در ادامه پخش زنده دولت فرانسه را به خاطر حمایت از حاکمیت غیرقانونی خلیفه حفتر در لیبی مورد شماتت قرار داد و تأکید کرد فرانسه بر خلاف بیانیه ناتو، به حمایت از حفتر ادامه می دهد.

روز پنجشنبه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اظهار کرد: ناتو آماده است تا از دولت شناخته شده بین المللی لیبی به رهبری فائز السراج پشتیبانی کند.

ینس استولتنبرگ در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا، اعلام نمود: ناتو دارای 30 شریک است که در بسیاری از موضوعات، مواضع مختلفی دارند؛ اما ترکیه همچنان یک متحد مهم به شمار می آید.

وی همچنین بیان کرد که ناتو از کوشش های سازمان ملل متحد برای یافتن یک راهکار صلح آمیز به منظور مقابله با تنش های میان لیبی و سوریه حمایت می نماید. در لیبی، یک تحریم تسلیحاتی وجود دارد که باید از سوی همه طرفین مورد احترام قرار گیرد.

ینس استولتنبرگ تأکید کرد: با این حال، این به معنای آن نیست که نیروهای تحت رهبری [خلیفه] حفتر و دولت فائز السراج، تنها دولت به رسمیت شناخته شده از سوی ملل متحد، در یک کفه ترازو قرار گیرند.

دولت لیبی که به عنوان دولت وفاق ملی لیبی نیز شناخته می گردد، از آوریل سال 2019 مورد حمله نیروهای مسلح خلیفه حفتر قرار گرفته است.

نیروهای حفتر در شرق لیبی چندین چندین حمله را برای تصرف طرابلس انجام داده اند که در این خشونت ها بیش از هزار نفر کشته شده اند.

دولت لیبی عملیات طوفان صلح را از 26 مارس برای مقابله با حملات به پایتخت شروع کرد.

لیبی از زمان برکناری معمر قذافی در سال 2011، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب (دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج) و دیگری در شرق (به ریاست خلیفه حفتر) بر این کشور سلطه دارند که هر یک کوشش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از سوی بعضی کشورها از جمله روسیه حمایت می گردد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "ترکیه درباره فرانسه افشاگری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه درباره فرانسه افشاگری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید