الکاظمی و بن سلمان در ملاقات با یکدیگر به توافق 9 بندی دست یافتند

به گزارش سلامت و زیبایی، فارس نوشت: نخست وزیر عراق و ولی عهد عربستان سعودی پس از ملاقات با یکدیگر بیانیه ای مشترک صادر کردند که در آن توافق 9 بندی میان دو کشور تشریح شده است.

الکاظمی و بن سلمان در ملاقات با یکدیگر به توافق 9 بندی دست یافتند

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی امروز سه شنبه جزئیات نشست میان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، امروز یک جلسه ویدیویی بین محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولی عهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع عربستان و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برگزار گردید که طی آن کار جلسه چهارم شورای هماهنگی عربستان و عراق و نتایج سه جلسه قبلی آنالیز شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، در نشست مذکور توافقنامه ها و تفاهم نامه های میان کمیته های مشترک عراق و عربستان مورد آنالیز نهاده شد که با هدف تقویت روابط برادرانه بین دو کشور برادر منعقد شده است.

در بیانیه مشترکی که پس از این نشست صادر شد، آمده است: یک جلسه ویدیویی میان محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و مصطفی الکاظمی برگزار گردید.

بر اساس این بیانیه، الکاظمی و بن سلمان بر عزم دو کشور برای تقویت روابط خود در همه زمینه ها تاکید کردند و کار چهارمین جلسه شورای هماهنگی عربستان سعودی و عراق و نتایج سه جلسه قبلی و توافق نامه ها و تفاهم نامه هایی را که به تقویت روابط برادرانه بین دو کشور برادر یاری می نماید، آنالیز کردند.

در ادامه بیانیه آمده است: دو طرف نتایج کار شورای هماهنگی مشترک را در چهارمین جلسه خود و یافته های کمیته های حاصل از آن (کمیته انرژی و صنایع تبدیلی، کمیته سیاسی، امنیتی و نظامی، کمیته فرهنگی، رسانه و امور اسلامی، کمیته کشاورزی، کمیته اقتصادی، تجارت، سرمایه گذاری، توسعه و امداد، کمیته آموزش، ورزش و جوانان، کمیته حمل و نقل، بنادر و گذرگاه های مرزی و کمیته اقتصادی و بانکی) را تصویب کردند که در 9 بند به آن اشاره می گردد.

1- تأکید بر اهمیت گسترش و تقویت افق همکاری دو جانبه به نحوی که منافع دو کشور و دو ملت برادر را در زمینه های مختلف به ویژه سیاسی، امنیتی، تجاری، سرمایه گذاری و گردشگری تأمین کند.

2- تأکید دو طرف بر اهمیت همکاری در زمینه های انرژی، تبادل تجربیات و هماهنگی مواضع در حوزه نفت در چارچوب کار سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) و تعهد کامل به کلیه تصمیماتی که توافق شده است. جمهوری عراق همچنین بار دیگر از شرکت های سعودی برای سرمایه گذاری در فرصت های امیدبخش در عراق و در زمینه های مختلف دعوت کرد.

3- تأکید بر تداوم همکاری مشترک در مواجهه با تهدید افراط گرایی و تروریسم به عنوان یک تهدید موجود برای کشورهای منطقه و دنیا. بن سلمان و الکاظمی توافق کردند که حمایت از کوشش های عراق در همکاری با ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی ادامه یابد. دو طرف همچنین بر اهمیت همکاری در تأمین مرزهای دو کشور برادر تأکید کردند.

4- تشدید همکاری و گفتگو در خصوص موضوعات مورد توجه دو کشور در صحنه های منطقه ای و بین المللی.

5- نخست وزیر عراق و ولی عهد عربستان سعودی توافق کردند که برای تکمیل رایزنی های دوجانبه در بالاترین سطوح و گسترش و پیگیری زمینه های همکاری مشترک به روشی که در جهت تأمین منافع دو کشور برادر باشد، ارتباط ها و دیدارهای متقابل را ادامه دهند. تقویت هماهنگی در زمینه پشتیبانی متقابل در چارچوب دیپلماسی چندجانبه ، به ویژه برای مناصب در سازمان های بین المللی نیز از جمله این توافقات است.

6- جمهوری عراق از مشارکت عربستان سعودی در کنفرانس کویت برای بازسازی عراق که در بازه زمانی 12 تا 14 فوریه 2018 برگزار گردید و تعهدات و مشارکت عربستان در آن قدردانی کرد و توافق بر سر راه های بهره مندی از نتایج این کنفرانس در خصوص وعده ها و تسهیلات و اعتبار اقتصادی حاصل شد.

7- توافق بر سر افتتاح گذرگاه مرزی جدید عرعر(مرز عراق و عربستان) است که تا هفت روز دیگر افتتاح و عملیاتی می گردد، کما اینکه وابسته بازرگانی عربستان در بغداد به زودی آغاز به کار می نماید.

8- دو طرف در خصوص یک برنامه همکاری مشترک برای آغاز کار در خصوص آن توافق کردند و کوشش می نمایند تا مفاد توافقنامه منطقه آزاد تجاری عظیم عربی را به صورت دوجانبه بین دو کشور آغاز نمایند و یک شورای تجارت مشترک بین دو کشور را تشکیل دهند.

9- عراق از عربستان سعودی برای ابتکار عمل در پروژه ساخت یک ورزشگاه ورزشی در عراق(هدیه پادشاه عربستان به مردم عراق) تشکر و قدردانی کرد و توافق نامه ای در حال اجرا است تا پایه های آغاز پروژه گذاشته گردد. عراق همچنین از پاسخ عربستان به همکاری وزارتخانه های بهداشت در هر دو کشور در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و تهیه تجهیزات پزشکی لازم از سوی عربستان برای مقابله با این بحران در عراق حمایت کرد.

بر اساس بیانیه مذکور، در سرانجام جلسه، الکاظمی و بن سلمان بر اهمیت تقویت روابط دو ملت برادر در همه زمینه ها و پیشبرد آن مطابق با آرمان ها و چشم اندازهای رهبران دو کشور و در راستای منافع مشترک و تقویت امنیت و ثبات منطقه تاکید کردند.

این در حالی است که عربستان سعودی و عراق در سال 2019 نیز به توافقاتی مشابه همین توافقات کنونی دست یافتند که هرگز عملی نشد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "الکاظمی و بن سلمان در ملاقات با یکدیگر به توافق 9 بندی دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی و بن سلمان در ملاقات با یکدیگر به توافق 9 بندی دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید