مدال کارنگی به شاعر مجهول رسید

جایزه ادبی مدال کارنگی، قدیمی ترین و مهم ترین جایزه ادبیات کودک بریتانیا به شاعر مجهول اثر الیزابت آسودو نویسنده آمریکایی - دومینیکنی رسید.

مدال کارنگی به شاعر مجهول رسید

به گزارش ایسنا، الیزابت آسودو اولین نویسنده غیرسفیدپوستی است که در تاریخ جایزه مدال کارنگی پیروز به کسب این جایزه می گردد؛ جایزه ای که اولین بار در سال 1936 اعطا شد و چهره های مطرحی چون سی اس لوئیس، آرتور رنسام و نیل گیمن را در میان برندگان پیشین خود می بیند.

آسودو که متولد یک خانواده مهاجر اهل جمهوری دومینیکن در انگلیس است، برای اولین اثر خود با عنوان شاعر مجهول پیروز به کسب این جایزه شده است. این کتاب که رمانی منظوم است درباره دختری آرام به نام ژیاروما است که به باشگاه شاعران مدرسه اش می پیوندد. بر اساس اعلام هیأت داوران جایزه مدال کارنگی، این اثر به موضوعات فرهنگ، خانواده و ایمان به وسیله ساختار منظوم نوآورانه ای پرداخته است.

این جایزه ادبی در حالی به یک نویسنده رنگین پوست اعطا می گردد که دو سال پیش، تمامی 20 نامزد اولیه این جایزه سفیدپوست بودند و این موضوع موجب شروع اعتراض های فراوانی به این جایزه به سبب نبود تنوع نژادی شد.

سال گذشته جرالدین مک کاهرین نویسنده انگلیسی برای نگارش رمان جایی که جهان تمام می گردد پیروز به کسب مدال کارنگی شد.

مدال کارنگی به عنوان قدیمی ترین و مهم ترین جایزه ادبی بریتانیا در حوزه ادبیات کودک هر سال توسط مؤسسه کتابداری و اطلاعات به بهترین اثر منتشرشده در بریتانیا در این حوزه اعطا می گردد. این مدال در سال 1936 به یاد اندرو کارنگی نیکوکار اسکاتلندی که بیش از 2800 کتابخانه در جهانی انگلیسی زبان بنیان گذاری کرد، راه اندازی شد و 19 سال پس از آن، مدال کیت گرین وی به نام این هنرمند قرن نوزدهمی به راه افتاد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مدال کارنگی به شاعر مجهول رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدال کارنگی به شاعر مجهول رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید