ضرورت همکاری بین المللی تنظیم گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم های آمریکایی

به گزارش سلامت و زیبایی، پنجاه و یکمین اجلاس سالانه تنظیم گران بین المللی با حضور ساترا و روسای اصلی ترین تنظیم گران رسانه و ارتباطات از نقاط مختلف جهان به صورت آنلاین برگزار گردید.

ضرورت همکاری بین المللی تنظیم گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم های آمریکایی

به گزارش گروه فرهنگی سلامت و زیبایی به نقل از روابط عمومی ساترا؛ پنجاه و یکمین اجلاس سالانه تنظیم گران بین المللی، سال جاری هم همانند ادوار پیشین به وسیله موسسه بین المللی ارتباطات با حضور ساترا و تنظیم گرانی از اقصی نقاط دنیا برگزار گردید. در این اجلاس موضوعات مختلفی اعم از آینده رسانه های عمومی، مسئله حفاظت از داده ها، مسائل رقابتی و چالش حکمرانی پلتفرم های دیجیتال مورد بحث و مصاحبه نهاده شد. در پنل اختصاصی حکمرانی پلتفرم ها در کنار ساترا، تنظیم گران کشور های آلمان، ایتالیا، تایلند و نهاد بِرِک (نهاد اتحادیه اروپا برای همگرایی تنظیم گران) شرکت داشتند.

در این اجلاس که ساترا برای بار دوم در آن شرکت نموده است، موضوع و موضوع پنل مذکور، لزوم هم راستاسازی منافع عمومی و چرخه مالی وسودآوری پلتفرم ها بود که شرکت کنندگان، پیرامون آن به مصاحبه پرداختند.

دکتر سید محمدصادق امامیان؛ رئیس ساترا با شرکت در این اجلاس ضمن ارائه اطلاعات از شرایط ویژه ایران و به طور خاص چالش هایی که رسانه های بومی کشور در رقابت با رسانه های بین المللی با آن مواجهند، گفت: معمولا رسانه های بین المللی قانون گریزند و از پاسخ گویی به نهاد حاکمیتی خودداری می ورزند؛ این در حالی ست که رسانه های بومی ما نهایت همکاری را با نهاد های حاکمیتی دارند، بنابراین این چالش ها درعمل چالش های مشترکی محسوب می شوند که غالب کشور ها را مورد تهدید قرار می دهند.

وی در بخشی دیگر با اشاره به نقطه قوت کشورمان در زمینه فعالیت رسانه ها که توجه سایر شرکت کنندگان را به خود معطوف کرد و تاکید بسیاری به آن شد، بیان نمود: ما در ایران برخلاف حوزه شبکه های اجتماعی که با غلبه رسانه های بین المللی توام است، دارای پلتفرم های اشتراک گذاری ویدیویی اختصاصی متعلق به خود هستیم که در بیشنر کشور ها وجود ندارند و این موارد به مثابه سرمایه های ملی ایران محسوب می شوند.

رئیس ساترا با برشمردن بعضی از اتفاقات که در سال های اخیر در رسانه های بین المللی اتفاق افتاده اند، تاکید نمود: حذف صفحات حائز اهمیت و مورد توجه مردم ما، ورود به صفحات شخصی، تعلیق و حتی مسدود کردن بعضی از این صفحات، حذف محتوای مهم از منظر فرهنگ ملی و از این دست رخدادها، عملا به این معناست که حاکمیت رسانه ای کشور مورد تعرض واقع شده است.

در ادامه جلسه، این موضوع به اسم یک دغدغه مشترک و مهم که بسیاری از کشور ها تجربه مشابه آن را داشته اند مورد مصاحبه نهاده شد.

سید محمدصادق امامیان؛ رئیس ساترا در سرانجام صحبت های خود در این اجلاس به ارائه چند پیشنهاد پرداخت که عبارتند از:

- ضرورت همکاری بین المللی تنظیم گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم های آمریکایی.

- برقراری تعادل بین حاکمیت رسانه ای کشور ها و بهره مندی از منافع فعالیت پلتفرم های بین المللی به اسم موضوع اصلی همکاری مشترک تنظیم گران.

-احترام به حاکمیت ملی و التزام به اصل بی طرفی سیاسی پلتفرم های بین المللی به اسم پیش شرط مشترک تنظیم گران برای ادامه فعالیت آن ها در کشور های متبوع.

در این پنل، مدیران نهاد های تنظیم گر سایر کشور ها هم با تأکید بر دغدغه های مشترک، لزوم شکل گیری سازوکار همکاری را برای برطرف دغدغه های کشور ها به اسم راهکار مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ضرورت همکاری بین المللی تنظیم گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم های آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت همکاری بین المللی تنظیم گران در مهار قدرت بلامنازع پلتفرم های آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید