جزییات جدید از توافق ایران و آژانس

به گزارش سلامت و زیبایی، در پی توافق شب گذشته ایران و آژانس بر سر نحوه نظارت آژانس به فعالیت های هسته ای ایران با توجه به قانون مجلس شورای اسلامی بحث هایی درباره اینکه این توافق دقیقا چیست و آیا دولت در حال خنثی کردن قانون مجلس درباره اجرای پروتکل الحاقی است، مطرح شده است.

جزییات جدید از توافق ایران و آژانس

به همین دلیل روز گذشته بیش از دویست نماینده مجلس دربیانیه ای تاکید کردند قانون مجلس باید در زمان مقرر خود یعنی پنجم اسفند اجرا گردد و بر همین اساس اجرای پروتکل الحاقی نیز باید متوقف گردد.

صبح امروز هم محمد باقر قالیباف رییس مجلس در توئیتر، نحوه اجرای پروتکل الحاقی از روز 5 اسفند را تشریح کرد و نوشت: مطابق قانون مجلس، اجرای پروتکل الحاقی از روز 5 اسفند به طور کامل متوقف خواهد شد و هر نوع دسترسی فراتر از پادمان مطلقاً ممنوع و غیرقانونی است.

او تاکید کرد: هر نوع همکاری فراپادمانی با آژانس در آینده نیز طبق ماده 7 مستلزم تصمیم گیری مجلس است. ماده 9 قانون، اجرای دقیق آن را تضمین خواهد کرد.

شب گذشته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، پس از ترک ایران گفت که ایران اجرای پروتکل الحاقی را بنابر خواسته مجلس کنار می گذارد اما برای سه ماه با تهران توافق کرده که با یک سری روش های موقت فنی، به اندازه ای که لازم است بر برنامه هسته ای نظارت و راستی آزمایی داشته باشد تا به دنیا اطمینان بدهیم که در ایران چه خبر است.

بیانیه مشترک ایران و آژانس هم درباره این توافق منتشر شد اما پیوست این بیانیه محرمانه اعلام شده است.

این بیانیه به سه توافق اشاره کرده که عبارتند از:

1. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

2. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

3. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

ابهامات موجود درباره توافق اجرا شده موجب شد که امروز سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص تفاهمات مشترک با آژانس بین المللی انرژی اتمی، توضیحاتی ارائه کند.

در توضیح سازمان انرژی اتمی آمده است: سفر مدیرکل آژانس به ایران بر اساس درخواست ایشان بود که مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیز واقع شد. در گفت وگوها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد بطوری که در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

این سازمان اضافه کرد: ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

سازمان انرژی اتمی در توضیح تداوم راستی آزمایی که در بند دوم بیانیه مشترک با آژانس آمده است، نوشت: ایران به مدت 3 ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست معین شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف 3 ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

در این بیانیه توضیح با اشاره به محرمانه ماندن پیوست بیانیه با آژانس آمده است: به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تاسیسات است، محرمانه خواهد ماند.

منبع: فرارو

به "جزییات جدید از توافق ایران و آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات جدید از توافق ایران و آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید