انجام عملیات کاوش در محوطه قبرستان قدیمی شهر فامنین

به گزارش سلامت و زیبایی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، انجام عملیات کاوش در محوطه قبرستان قدیمی شهر فامنین صورت می گیرد.

انجام عملیات کاوش در محوطه قبرستان قدیمی شهر فامنین

سیده مریم مختاری موسوی اعلام کرد: پس از آنالیز این محوطه طی هفته های گذشته مقرر شد با هماهنگی پژوهشکده باستان شناسی کشور مجوز حفاری محوطه اخذ و عملیات کاوش شروع گردد.

وی با اعلام اینکه طبق آنالیز های کارشناسان باستان شناسی آثاری از دوره ایلخانی در محوطه مشاهده شد، اضافه نمود: این محوطه از حدود 150 سال قبل قبرستان بوده و به تپه قبرستان معروف است، قبرستان جدید شهر فامنین هم با فاصله ای از همین قبرستان قدیمی واقع شده است.

مختاری موسوی با بیان اینکه طبق شواهد و آنالیز های اجرا شده تا این زمان، قبرستان متعلق به دوره اسلامی است، بیان کرد: در قسمتی از قبرستان که در هفته های قبل تخریب شد، آثار قبرهای حدود 100 یا 150 سال پیش دیده شد که بر لایه ها و دیواره های آن آثار مربوط به دوره ایلخانی شامل که یک اجاق و رد دیوار وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اعلام کرد: انجام عملیات کاوش، قدمت و لایه نگاری محوطه را معین می نماید همچنین براساس حدس ها معلوم می گردد تپه مربوط به چه دوره های دیگری است و سپس شرایط آثار آنالیز می گردد.

وی با بیان اینکه باید اطلاعات مربوط به محوطه معین گردد تا مقدمات ثبت ملی را فراهم کنیم، یادآور شد: تدفین در ادوار مختلف و درختانی که بیش از 30 سال قدمت دارند آسیب هایی به این محوطه زده است .

وی با اشاره به اینکه در قبرستان نسبتاً قدیمی قبرهایی تا عمق 1.5 متر وجود دارد، گفت: سفال های سطحی از دوره های مختلف در این محوطه مشاهده می گردد که ممکن است بر اثر جابه جایی خاک از مناطق دیگر به اینجا منتقل شده باشد همچنین یکی دو نمونه سفال تاریخی هم در سطح مشاهده شده است، اما در باستان شناسی آنچه در لایه پیدا می گردد تاریخ نگاری دقیق تری دارد.

منبع: همگردی

به "انجام عملیات کاوش در محوطه قبرستان قدیمی شهر فامنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام عملیات کاوش در محوطه قبرستان قدیمی شهر فامنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید