کشف پیکرک های بز، اسب، عقاب و فنجان های کوچک دوره نوسنگی

به گزارش سلامت و زیبایی، مجتبی باقرشاهی، سرپرست هیات باستان شناسی گفت: پروژه آنالیز سیستماتیک محوطه های باستانی روستا صدرآباد زرندیه در شهرستان زرندیه استان مرکزی و در جاده قدیم تهران- ساوه (75 کیلومتری ساوه) که تا 25 خرداد ادامه دارد، وسیع ترین کار میدانی در مرکز فلات ایران بوده که با نقشه برداری و شبکه بندی نرم افزاری شروع شده است.

کشف پیکرک های بز، اسب، عقاب و فنجان های کوچک دوره نوسنگی

این باستان شناس توضیح داد: طبق آنالیز های صورت گرفته تا به امروز 21 محوطه باستانی از دوره های مختلف در مساحتی به اندازه 250 هکتار شناسایی شده است.

او قدیمی ترین استقرار باستانی شناسایی شده در این سایت را متعلق به دوره نوسنگی با سفال و جدید ترین استقرار باستانی را مربوط به دوره صفویه خاطرنشان کرد و گفت: محله ای متروک به نام خان آباد مربوط به دوره صفویه و بنای کبوترخانه مربوط به همین دوره تحت حفاظت یگان حفاظت میراث زرندیه و تپه ای بنام گزنک به شماره ثبت 1362 به تاریخ 22/ 01 /1336 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. از نکات پر اهمیت این آنالیز، پراکنش فوق العاده سفال موسوم به آلویی و شواهدی از یکجانشینی فرهنگ پشت نام این سفال در این محوطه است.

چنان که گفته می گردد مردمان سازنده سفال آلویی اقتصاد کوچ نشینی داشته اند ولی از شواهدی مانند جوش کوره های فراوان و سرباره های کوره، معین می گردد در این عصر که طبق آنالیز های اولیه مربوط به گودین VII و بازه زمانی 4200 تا 4300 قبل از میلاد بوده، مردمان یکجانشین بوده اند.

باقرشاهی اضافه نمود: همچنین در این محوطه شاهد پراکنش سفال های عصر مفرغ هستیم که معمولا در مرکز فلات ایران از آن به دوره فترت یاد می گردد ولی در این محوطه به صورت قوی وجود دارد.

سرپرست هیات باستان شناسی از نکته های با اهمیت این آنالیز را کشف یافته های ویژه در سطح محوطه همچون پیکرک های بز، اسب، عقاب ، تکه ای از ظرف نسبتا عظیم ساخته شده از سنگ ابسیدین که گواه غنای این محوطه است و فنجان های کوچک دوره نوسنگی که اغلب در تپه گزنک مشاهده شده خاطرنشان کرد.

او گفت: با توجه به غنا آثار سطحی، این محوطه در مرکز فلات ایران هم سنگ و قابل قیاس با محوطه سیلک کاشان است با این تفاوت که در این محوطه شواهدی از دوره مس و سنگی یا سیلک III یافته نشده است.

ایرنا نوشت، این باستان شناس توضیح داد: این محوطه از مهمترین سایت های باستان شناسی مرکز فلات ایران است که تا کنون بکر باقی مانده و امید می رود در فصل های بعدی و با کاوش این محوطه به پرسش های متعدد باستانشناسی مرکز فلات ایران تا حدودی پاسخ داده گردد.

منبع: گردشبان

به "کشف پیکرک های بز، اسب، عقاب و فنجان های کوچک دوره نوسنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پیکرک های بز، اسب، عقاب و فنجان های کوچک دوره نوسنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید