تاثیر هولناک آلودگی هوا بر مرگ و میر کرونا

به گزارش سلامت و زیبایی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: آلودگی هوا بر سیستم تنفسی تاثیر می گذارد و موجب تضعیف آن می گردد، کرونا هم بیماری تنفسی است و وقتی با آلاینده های هوا روبرو می شویم سیستم ایمنی بدن افراد تضعیف و فرد بیشتر مستعد ابتلا به کرونا می گردد.

تاثیر هولناک آلودگی هوا بر مرگ و میر کرونا

به گزارش سلامت و زیبایی، عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ارتباط شیوع کرونا با آلودگی هوا بیان نمود: مطالعاتی در جهان انجام و نتایج آن در مجلات معتبر بین المللی چاپ شده است، نشان می دهد که در چین، ایتالیا و بسیاری از نقاط جهان، آلودگی هوا و به ویژه افزایش ذرات معلق باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ و میرهای ناشی از کرونا و شدت بیماری می گردد.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ما مطالعه ای را در این زمینه را از پیک اول تا پیک دوم کرونا (از اسفند تا شهریور ماه) انجام دادیم و نشان داده شد که ارتباط معناداری بین افزایش ذرات معلق، ازون، دی اکسید نیتروژن و افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران وجود دارد البته درصدهای بدست آمده در ایران به اندازه گزارش های جهانی بالا نبود.

شاهسونی بیان نمود: بر اساس مطالعه ای که درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر کرونا در ایران انجام دادیم، دریافتیم که ذرات معلق هوا تا 6 درصد، ازون تا 7 درصد و دی اکسید نیتروژن تا 15 درصد باعث افزایش مرگ و میر کرونا می گردد البته در سایر کشورها مانند چین و ایتالیا اعداد گزارش شده چندین برابر بیشتر از ایران بود.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: آلودگی هوا بر سیستم تنفسی تاثیر می گذارد و موجب تضعیف سیستم ایمنی می گردد، کرونا هم بیماری تنفسی است و وقتی با آلاینده های هوا روبرو می شویم سیستم ایمنی بدن افراد تضعیف و فرد بیشتر مستعد ابتلا به کرونا می گردد.

شاهسونی اظهار کرد: در روزهایی که هوا آلوده است ما با افزایش غلظت آلاینده ها روبرو هستیم و به همین دلیل باید از همین الان باید موضوع را جدی بگیریم و قانون هوای پاک و آیین نامه های این قانون اجرایی گردد و اقدامات در زمینه نظارت بر معاینه فنی خودروها و موتور سیکلت های فرسوده است که باید نظارت ها و اقدامات هر چه زودتر آغاز گردد تا به شرایط اضطرار یا ناسالم هوا نرسیم و شاهد افزایش فوتی های کرونا نباشیم.

آلودگی هوا تا سرانجام روز یکشنبه مهمان کلانشهرهاست

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: پیش بینی شده است تا سرانجام روز یکشنبه شرایط هوا پایدار باشد و با افزایش غلظت آلاینده ها روبرو باشیم.

شاهسونی گفت: توصیه ما این است که گروه های آسیب پذیر از ترددهای غیر ضرور در سطح شهر در روزهای آلوده هوا خودداری نمایند، باید توجه داشت نمی توان به مردم بگوییم که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند چرا که امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی به میزان کافی در حمل و نقل عمومی وجود ندارد و با افزایش بار حمل و نقل عمومی خطر شیوع کرونا بیشتر می گردد.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به خظر افزایش شیوع بیماری های ویروسی در فصل سرد به ویژه در اماکن سرپوشیده بیان نمود: ویروس ها سرما دوست هستند و در این فصل پنجره ها بسته هستند، تهویه ها در فضاهای بسته کاهش پیدا می نماید و جریان هوای تازه کمتر وارد می گردد و چون هوا تخلیه نمی گردد، ویروس در فضاهای بسته بیشتر باقی می مانند و شاهد ابتلای بیشتر به بیماری های ویروسی مانند کرونا و آنفلوآنزا هستیم.

محیط زیست به نیروگاه ها اجازه استفاده از مازوت را ندهد

شاهسونی با بیان اینکه درخواست وزارت بهداشت اجرای قانون هوای پاک است، بیان نمود: ما خواهان اجرای قانون هوای پاک هستیم و درخواست داریم سازمان محیط زیست بر منابع متحرک و ثابت نظارت کند، باید توجه داشت که مهمترین المان های قانون هوای پاک نظارت بر تردد خودروهای فرسوده، دیزلی، موتورسیکلت ها و منابع ثابت تولیدنماینده آلاینده های هواست.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات نیروگاه ها در فصل سرد سال که موجب آلودگی هوا می گردد، گفت: ما در فصل سرد سال با افت فشار گاز روبرو هستیم و به همین دلیل نیروگاه ها از مازوت استفاده می نمایند و در این صورت آلودگی هوا تشدید می گردد و سازمان محیط زیست باید با تمام توان از حالا در این زمینه تمهیدات لازم را بیندیشد و نظارت های خود را افزایش دهد.

منبع: فرارو

به "تاثیر هولناک آلودگی هوا بر مرگ و میر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر هولناک آلودگی هوا بر مرگ و میر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید