چاپ سه بعدی قلب انسان

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون واقع در پیتسبورگ ایالات متحده با انتشار مقاله ای نشان دادند که به روش های جدیدی برای فراوری قلب مصنوعی انسان با استفاده از سلول ها و مولکول های زیستی و با یاری چاپگرهای سه بعدی دست یافته اند.

چاپ سه بعدی قلب انسان

در این پروژه آنها با استفاده از کلاژن که مهمترین پروتئین موجود در بدن انسان است ساختاری شبیه به قلب انسان را طراحی و با یاری چاپگرهای سه بعدی چاپ نموده اند. این روش در زمینه مهندسی بافت در نوع خود کم نظیر است و امیدها را برای فراوری قلب انسان با تمام اجزای آن افزایش داده است.

در این روش آنها با استفاده از داده های ام آرای ساختار قلب را با جزئیات بسیار و پیچیده آن طراحی و از طریق کلاژن مدلی کاملا شبیه قلب واقعی انسان فراوری کردند.

هر یک از اعضای بدن انسان مانند قلب از سلول های تخصصی ساخته شده است که توسط یک داربست بیولوژیکی به نام ماتریکس خارج سلولی (ECM) در کنار هم قرار می گیرند. این شبکه حاوی مولکول های زیستی از جمله پروتئین هاست و ساختار و سیگنال های زیست-شیمیایی مورد احتیاج برای فعالیت و حیات اندام های بدن را فراهم می آورد.

دانشمندان بارها کوشیده اند شبکه ماتریکس خارج سلولی را با روش های گوناگون فراوری نمایند، اما تاکنون پیروز نبوده اند. با این وجود نتیجه این تحقیق جدید امید آنان را به فراوری این شبکه بالا برده است.

میلیون ها نفر در سراسر دنیا در انتظار پیوند قلب هستند و بعضی پیش از یافتن قلب مناسب جان می بازند. برخلاف بعضی از اجزای قابل پیوند دیگر مانند کلیه که از فرد زنده نیز قابل انتقال است، قلب را تنها می توان از افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند به بیماران پیوند زد.

این مساله در بسیاری از کشورهای دنیا چندان پذیرفته شده نیست و بعضی از ادیان نیز آن را مجاز نمی دانند. به همین علت فراوری قلب انسان به روش های آزمایشگاهی می تواند بسیاری از مسائل مربوط به پیوند قلب را در آینده رفع کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چاپ سه بعدی قلب انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ سه بعدی قلب انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید