خاتمه غم انگیز مدافع 32 ساله ارتش ایران ، کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟ ، عکس

به گزارش سلامت و زیبایی، شناور کنارک در تاریخ 16 مهر 97 با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.

خاتمه غم انگیز مدافع 32 ساله ارتش ایران ، کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟ ، عکس

تسنیم:عصر روز گذشته، شناور لجستیک کُنارک متعلق به نیروی دریاییی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نزدیک جاسک دچار سانحه شد.

از چند ساعت قبل با انتشار اخبار غیررسمی از این سانحه، گزارش های مختلفی درخصوص این ماجرا، تعداد شهدا و … منتشر شده است ولی نیروی دریایی ارتش دقایقی قبل در اولین خبر رسمی خود گفت: بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

این اولین خبر رسمی در این باره است که البته برای اطلاع از جزئیات بیشتر و دقیق تر باید منتشر اخبار تکمیلی ماند و خبرگزاری تسنیم نیز اخبار رسمی اعلام شده از سوی ارتش را منتشر خواهد کرد.

در این گزارش صرفا به معرفی شناور سانحه دیده کُنارک خواهیم پرداخت.

شناور کُنارک با شماره بدنه 1403، یکی از چند شناور کلاس هندیجان در نیروی دریایی است که وظیفه اصلی لجستیک و پشتیبانی را برعهده دارند.

شناورهای این کلاس، ساخت کارخانه کشتی سازی damen هلند هستند که با شناسه MIG-S-4700-SC شناخته می شوند. شناورهای کلاس هندیجان، (ازجمله شناور سانحه دیده کنارک) دارای 47 متر طول و 8.5 متر عرض بوده و آبخور آنها نیز 2.9 متر است.

این شناورها با قابلیت حمل و جابجایی 460 تن بار، می توانند نقش یک شناور تدارکاتی سبک و یا نیروبر به تعداد بیشتر از 100 نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا کنند.

مین ریزی و حمل آب با ظرفیت 40 تن و پذیرش بار تا سقف 40 تن فقط بر روی عرشه نیز از دیگر توانایی های این ناو است.

اگرچه این شناورها همانطور که گفته شد، وظیفه اصلی پشتیبانی را برعهده دارند ولی برخی از آنها (ازجمله کنارک) در سال های اخیر به تسلیحات مختلف نظیر موشک های کروز نور نیز مجهز شدند و درکنار وظیفه اصلی خود، می توانند در نقش یک شناور گشتی نیز ظاهر شوند.

از دیگر تسلیحات نصب شده بر روی این شناورها می توان به یک قبضه توپ 20 میلیمتری اورلیکن نیز اشاره کرد.

البته بر روی برخی از این شناورهای کلاس هندیجان، بجای موشک کروز، لانچرهای پهپاد نصب شده که به آنها در ماموریت های شناسایی کمک شایانی می کنند.

لازم به ذکر است که شناور کنارک در تاریخ 16 مهر 97 با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.

این شناور در سال 1988 ساخته شده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "خاتمه غم انگیز مدافع 32 ساله ارتش ایران ، کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟ ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه غم انگیز مدافع 32 ساله ارتش ایران ، کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟ ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید