هفت بازمی شود؛ با مجری جنجالی اش!

روزنامه همدلی - مهدی فیضی صفت:‬ برنامه تلویزیونی هفت با اجرای بهروز افخمی از دی ماه به آنتن بازمی شود. خبر را علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما بیان کرد؛ همان مدیری که دو هفته عادل فردوسی پور را خون به جگر کرد و مردم ایران را عصبانی با جلوگیری از پخش برنامه پر بیننده نود. او روز گذشته (یکشنبه) روی خط برنامه حالا خورشید رفت و در گفت و گو با رضا رشیدپور از پخش دوباره برنامه 20 ساله نود گفت.

هفت بازمی شود؛ با مجری جنجالی اش!

حالا مدیر جوان و کم تجربه شبکه سه میخواهد هفت را هم به کنداکتور شبکه سه بازگرداند؛ برنامه ای که قرار بود نودِ سینمایی باشد و آدینه شب ها، عشقِ فیلم ها را بنشاند پای جعبه جادویی ولی وقفه های متعدد و تغییر چندباره مجریان برنامه، هفت را به تجربه ای ناکام تبدیل کرد.

تولد هفت

سال 1389 بود، فریدون جیرانی که نام خود را با فیلم های تلخ و شخصیت های روان پریشی چون قرمز و پارک وی در ذهن علاقه مندان به سینما ثبت نموده، از پشت دوربین به مقابلش رفت و از کسوت کارگردان به مجری تغییر جامه داد. بیان شیرین و خنده های منحصر به فردش همراه با مخالفت های تمام نشدنی مسعود فراستی، منتقدی که به وسیله تلویزیون شهرتی در اندازه بازیگران سینما کسب کرد، مورد توجه نهاده شد و سر و صدای زیادی به پا کرد.

انتقادها کم نبود اما باز هم اهالی سینما اعتقاد داشتند بودن برنامه ای تخصصی همچون نود که به آنالیز معضلات و افشای فساد در فوتبال می پردازد، بهتر از نبودنش است، اما تغییر رئیس سازمان صدا و سیما در کنار مسائلی دیگر، جدایی جیرانی از هفت را به دنبال داشت.

مجری خنثی

بعد از دو ماه هفت برگشت اما با مجری جدیدی به نام محمود گبرلو؛ چهره ای ناآشنا برای مردم که البته سینماگران به واسطه نقدهایش در مطبوعات و حضورش در جشنواره های سینمایی، شناختی نسبی از او داشتند ولی گبرلو شخصیتی خنثی از خود به نمایش گذاشت که مانند رجل سیاسی با آرامشی کسل کننده روبروی بازیگران و کارگردانان پرحرارت می نشست و گفت وگویی را که پتانسیل چالشی آتشین داشت به مصاحبه ای خواب آور تبدیل می کرد.

فراستی هم دیگر نبود تا از یه حبه قند رضا میرکریمی تا جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی و برنده جایزه اسکار را به شدیدترین نحو ممکن نقد نموده و حتی فیلمی بد خطابش کند تا حداقل برنامه از جنبه دیگری جنجالی گردد.

یک انتخاب بد

سه سال بعد گبرلو هم کوله بارش را روی دوش گذاشت و هفت به خواب تابستانی فرو رفت. روز دهم مهر ماه سال 1394 از میان گزینه های متعدد و نامداری مانند فرزاد حسنی و محمدرضا شهیدی فرد، قرعه به نام کارگردانی افتاد که حداقل در حوزه تخصصی خودش، چهره ای محبوب به شمار نمی رفت.

او که فیلم تختی، یادگار نیمه تمام علی حاتمی را به اعتقاد بسیاری خراب کرد، شد مجری پربیننده ترین برنامه سینمایی تلویزیون. هر چند موضع گیری های گاهی عجیب و غریبش و تشکیل زوجی همسو با فراستی، جنجال به پا می کرد و می شد سوژه داغ شبکه های مجازی، ولی به جرات می توان گفت از نظر کیفی حتی قابل قیاس با برنامه سینما یک نبود؛ برنامه ای که از اوایل دهه هشتاد به روی آنتن شبکه یک رفت. این برنامه شاهکارهای سینمای دنیا را پخش می کرد و بعد مجری با منتقد برنامه به تحلیل و نقد فیلم می پرداختند.

هفتِ مناسبتی

افخمی هم بعد از انتها قرارداد 2 ساله اش در روز 20 اسفند ماه سال 1395، آخرین هفت را اجرا کرد و از برنامه جدا شد. نزدیک به یک سال خبری از هفت نبود، اما نزدیک به جشنواره فیلم فجر، مهم ترین اتفاق سینمایی ایران سبب شد مدیران سازمان صدا و سیما به فکر بازگشت هفت بیفتند، ولی چالش انتخاب مجری، پازلی سخت برای شان بود.

خاتمه تصمیم دریافتد عنان کار را به رضا رشیدپور، مجری تازه از ممنوعیت برگشته ای بسپارند که حالا خورشیدش بسیار مورد توجه قرار داشت. رشیدپور که از نظر اطلاعات سینمایی در سطح قابل قبولی بود، توانست برنامه ای نسبتا خوب برای جشنواره تهیه کند که البته بی حاشیه هم تمام نشد و درگیری های لفظی با هادی حجازی فر، بازیگر فیلم لاتاری بخشی از جنجال هایش بود.

اصرار بر اشتباه

حالا با نزدیک شدن به سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر و بالا دریافت تبِ جشنواره، دوباره مدیران رسانه ملی به تکاپو افتاده اند هفت را بار دیگر به روی آنتن ببرند. اما باز هم برای اجرای برنامه، انتخابی کسل کننده داشته اند؛ بهروز افخمی. انگار مسئولان سازمان صدا و سیما از تجربه پر اشتباه محمدرضا گلزار و حمید گودرزی و مجری گریِ بازیگران سینما درس نگرفته اند و به این باور نرسیده اند اجرا یک تخصص است و متخصصش را می خواهد.

بهروز افخمی هر چند در سینما، کارگردانی قابل اعتنا محسوب می گردد و آثار پیروزی چون عروس، شوکران، گاوخونی، آذر، شهدخت، پرویز و دیگران و ... را در کارنامه دارد، اما نشان داده در حوزه اجرا نمی تواند به اندازه سینما پیروز باشد. از طرف دیگر اگر برنامه ای مانند نود به پر بیننده ترین برنامه تلویزیون بدل می گردد، شاید بخش اعظمی از پیروزیتش مرهون مدیوم جذابی به نام فوتبال باشد، اما بدون شک شخص عادل فردوسی پور، کنش های هوشمندانه و گفت و گوهای چالشی اش، نقش انکارناپذیری در ماندگاری نود دارد؛ اتفاقی که هفت در 8 سال گذشته از وجودش بی بهره بوده و بعید به نظر می رسد با انتخاب دوباره افخمی، روند متفاوتی را در پیش بگیرد.

هفت قرار بود به برنامه ای تخصصی برای نقد سینمای ایران تبدیل گردد و به صورت مرتب آدینه شب ها روی آنتن شبکه سه برود اما اژدهای هفت سر به اژدهایی بی سر بدل شد و حالا دوستداران سینما امیدوارند بازگشت هفت با ثبات و پایداری همراه باشد.

منبع: برترین ها

به "هفت بازمی شود؛ با مجری جنجالی اش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت بازمی شود؛ با مجری جنجالی اش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید