هدف جهاد دانشگاهی یاری به افزایش فراوری ناخالص داخلی است

به گزارش سلامت و زیبایی، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران گفت: هدف و برنامه ای که از سوی جهاد دانشگاهی تنظیم شد یاری به افزایش فراوری ناخالص داخلی است.

هدف جهاد دانشگاهی یاری به افزایش فراوری ناخالص داخلی است

به گزارش سلامت و زیبایی، واحد عبدالهیان در جلسه شورای توسعه برنامه ریزی مازندران که با حضور معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده، استاندار و مدیران دستگاه های اجرائی استان در سالن شماره یک استانداری برگزار گردید، اظهار کرد: در چشم انداز طرح جهاد دانشگاهی هر شهروند مازندرانی، بخشی از راهکار است.

وی با تاکید بر اینکه مدل عملیاتی جهاد دانشگاهی با رویکرد کارآفرینی اجتماعی و با هدف اقتصادی کردن فعالیت های فراوریی و همچنین مردمی کردن اقتصاد و یاری به معیشت و اقتصاد خانوار تدوین شده است، هدف غائی را افزایش فراوری ناخالص داخلی برشمرد و گفت: در راستای افزایش فراوریناخالص داخلی، استراتژی جهاد دانشگاهی راه اندازی تسهیلگران توسعه شهرستان هاست و در بخش اجتماعی و اقتصادی حمایت از اشخاص حقیقی و سرمایه گذاران است.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران توضیح داد: ایجاد شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، ایجاد یا توانمندسازی شرکت های تعاونی توسعه روستایی، توانمندسازی شرکت های تعاونی فراوریی و توزیعی روستایی و همچنین اجرای مدل مزرعه تلفیقی فراوری از برنامه های است که برای رسیدن به هدف مذکور پیگیری می گردد.

عبدالهیان اظهار داشت: در مدل مزرعه تلفیقی فراوری ، فعالیت های فراوریی نظیر پرورش ماهی در قفس آبندان ها، فراوری ماهیان خاویاری، پرورش طیور به ویژه غاز، فراوری محصولات کشاورزی و باغی و گردشگری مزرعه مدنظر است که در این خصوص گام های خوبی برداشته شده است.

وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد تسهیلگران توسعه شهرستان ها در مازندران افزود: این امر با راهنمایی و حمایت استاندار و معاونت سیاسی استاندار در 22 شهرستان شکل گرفته است و در این میان استاندار مازندران و فرمانداران حمایت های خوبی داشته اند.

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه حدود 600 نفر از نخبگان استان عضو این کمیته هستند، یادآور شد: جهاد دانشگاهی به عنوان پیشگام در توسعه مشاغل خانگی نقش داشته است و با توجه به اینکه در نظر دارد در مواردی همزمان نقش پشتیبان را هم ایفا کند درصدد جلب مشارکت سازمان های توسعه ای ملی است که در این خصوص مذاکرات و توافقات خوبی با سازمان اقتصادی کوثر اجرا شده است که ان شاءالله به زودی عملیاتی خواهد شد.

اتصال به بازار کار مهم ترین بحث توسعه مشاغل خانگی است

رمضان مهدی زاده مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران در ادامه این جلسه به روند اجرایی طرح توسعه ملی مشاغل خانگی در استان پرداخت و گفت: قانون مشاغل خانگی از سال 89 مصوب شد و تا سال 96 روال بدین گونه بود که متقاضی ثبت نام نموده و بعد از طرح مورد آنالیز و سپس حمایت قانونی و اقتصادی قرار می گرفت و با توجه به میزان مبالغی که در اختیار افراد قرار داشت، اشتغال زایی معین می شد.

وی افزود: در الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی با راهبری و سیاست وزارت کار، الگو تغییر یافت و آنالیز طرح ها بر اساس مزیت های نسبی استان انجام می گردد و سپس توانمندسازی متقاضیان صورت می گیرد.

مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران بر اتصال به بازار کار به عنوان یکی از مهم ترین مباحث این طرح تاکید نمود و گفت: برای تثبیت مشاغل خانگی، پرداخت تسهیلات در مرحله آخر واقع شده است.

مهدی زاده هدف اصلی این طرح ملی را ایجاد و تثبیت اشتغال به وسیله توسعه کسب و کار خانگی برشمرد و مطرح کرد: این طرح از سال 96 توسط جهاد دانشگاهی در 9 استان انجام شد و خروجی های خوبی داشت که باعث شد این طرح از حالت الگوی مشاغل خانگی تبدیل به طرح ملی مشاغل خانگی گردد.

وی تاکید نمود: تفاهم نامه ای بین معاونت امور زنان و خانواده و وزارت تعاون و جهاد دانشگاهی به امضا رسید و از اردیبهشت سال جاری با حمایت دکتر ابتکار، مقرر شد برای 6 هزار و 200 نفر در کل کشور اشتغال صورت گیرد که سهم مازندران 380 نفر برای زنان سرپرست خانوار است.

مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران از احتمال افزایش تعداد اشتغال زایی تا سقف 54 هزار نفر اطلاع داد و افزود: اگر این اتفاق بیفتد سهم استان به دو هزار و 300 نفر خواهد رسید.

مهدی زاده با بیان اینکه اولویت ما در این طرح اقشار آسیب پذیر جامعه است، توضیح داد: سامانه جدید طرح ملی مشاغل خانگی راه اندازی شد و یکی از مزیت هایی آن این است مسئولان مربوطه از جمله استاندار می توانند با ورود به سامانه در جریان روند پرونده ها قرار گرفته و آن را رصد نمایند.

وی با بیان اینکه برای اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار نیازمند حمایت همه مسئولان هستیم، متذکر شد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد شناسایی دقیق متقاضیان است، البته آمار کلی زنان سرپرست خانوار در استان وجود دارد اما آمار ریز و شماره تماس و آدرس به صورت متمرکز وجود نداشته است.

مدیر تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه بیشترین ثبت نام متقاضیان مربوط به دوخت لباس است، اظهار داشت: اولویت ما به ترتیب صنایع دستی، دوخت لباس، سرویس خواب و فراوریات گیاهی است و در هنگام اجرا به طور قطع به فرصت های جدیدی خواهیم رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هدف جهاد دانشگاهی یاری به افزایش فراوری ناخالص داخلی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف جهاد دانشگاهی یاری به افزایش فراوری ناخالص داخلی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید