نخست وزیر جزیره جنجالی پاپوآ گینه نو استعفا کرد

بعد از چندین هفته آشفتگی در حزب حاکم، نخست وزیر جزیره جنجالی پاپوآ گینه نو که مهاجران در آن شکنجه می شوند، از سمت خود استعفا کرد.

نخست وزیر جزیره جنجالی پاپوآ گینه نو استعفا کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بعد از چندین هفته تمرد حزب حاکم از نخست وزیر پاپوآ گینه نو، در نهایت، پیتر اونیل نخست وزیر این کشور، امروز (یکشنبه) بعد از هفت سال از سمت خود استعفا کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، اونیل به خبرنگاران در پورت مورسبی پایتخت پاپوآ گینه نو گفت که رهبری این جزیره واقع در آسیا-اقیانوسیه را به سر جولیوس چان نخست وزیر اسبق این منطقه تحویل می دهد.

بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، چان، 79 ساله، نخست وزیر سابق پاپوآ گینه نو بوده است که در بین سالهای 1980 تا 1982 فعالیت داشته است.

طبق این گزارش، اونیل برای چندین هفته در مقابل درخواست ها برای استعفایش مقاومت نموده بود اما در نهایت در مقابل خبرنگاران با تأکید بر اینکه اقدامات اخیر مجلس لزوم تغییر را نشان داد، استعفای خود را اظهار داشت.

مخالفان اونیل روز آدینه هفته گذشته اظهار داشتند که حمایت کافی در مجلس را برای خلع نخست وزیر پاپوآ گینه نو از قدرت جلب کردند و دلایل مختلفی از جمله قرارداد بحث برانگیز گازی با شرکت توتال را دلیل کوشش برای برکناری نخست وزیر ناموفق این جزیره اظهار داشتند.

پاپوآ گینه نو یک جزیره بحث برانگیز است که دولت استرالیا مهاجران را در کمپ ها و بازداشتگاه های جمعی در جزایر نائورو و پاپوآ گینه نو نگهداری می نماید. خودکشی، تجاوز و قتل مهاجران از جمله حوادث معمول در این بازداشتگاه هاست.

بسیاری از مهاجران ایرانی نیز در جزایر نائورو و پاپوآ گینه نو مستقر هستند که گزارش های منتشر شده و اظهارات بعضی از آنها نمایانگر وضعیت ناخوشایند مهاجران این جزیره است.

طبق گزارش رویترز، پاپوآ گینه نو به طور مداوم درگیر بی ثباتی سیاسی بوده است و پیش از این نیز کوشش هایی برای برکناری اونیل از قدرت انجام شده بود.

بنا به گفته دو نفر از وزرای سابق حزب حاکم، تمرد از ائتلاف حاکم برای چندین هفته است که در پاپوآ گینه نو در جریان است و روز آدینه، دستکم 9 نفر از اعضای این حزب، به اونیل پشت کردند و تغییر حزب دادند.

مخالفان اونیل به حمایت 62 نفر از اعضای حزب پاپوآ گینه نو در مجلس با 111 کرسی احتیاج داشت تا بتوانند، وی را از سمت نخست وزیری برکنار نمایند.

طبق این گزارش، بی ثباتی سیاسی، یک عنصر ثابت در این کشور آسیا-اقیانوسیه است که از نظر منابع غنی است اما گرفتار فقر و محرومیت است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "نخست وزیر جزیره جنجالی پاپوآ گینه نو استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر جزیره جنجالی پاپوآ گینه نو استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید