مکانیزم اجرای تحریم ها علیه ایران ضعیف است و اهداف آمریکا را محقق نمی کند

یک روزنامه قطری در یادداشتی در رابطه با دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت: مکانیزم تحریم ها هرگز نمی تواند در تغییر رفتار یک کشور و نیز تضعیف یک نظام و یا شکستن اراده آن موفق باشد بلکه نتیجه ای معکوس به دنبال خواهد داشت.

مکانیزم اجرای تحریم ها علیه ایران ضعیف است و اهداف آمریکا را محقق نمی کند

به گزارش خبرنگاران، روزنامه قطری العربی الجدید در یادداشتی تحت عنوان در رابطه با نتایج تحریم ها علیه ایران به قلم سامح راشد نوشت: امروز دور دوم تحریم ها که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بعد از خروج از برجام در هشتم می علیه ایران تحمیل کرد، اجرا می گردد و دور اول آنها در هفتم آگوست گذشته اجرا شده بود. دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران کلی تر و متنوع تر است و زمینه ها و سطوح مختلفی را شامل می گردد و گفته می گردد که تاثیرات مستقیمی بر مفاصل اقتصاد ایران خواهد دشت اما حقیقت یک چیز دیگر است.

نویسنده می گوید: ابتدا باید گفت که مکانیزم تحریم ها هرگز نمی تواند در تغییر رفتار یک کشور و نیز تضعیف یک نظام و یا شکستن اراده آن موفق باشد بلکه برعکس بسیاری از تحریم ها واکنشی معکوس در سطح مردمی و رسمی به دنبال داشته اند زیرا این تحریم ها باعث می گردد که ملت ها گرد نظام حکومتی خود بیایند حتی اگر نظام آنها دموکراتیک نباشد به خصوص وقتی که این نظام ها تحریم ها را ابزاری برای سیطره بر ملت ها معرفی نمایند. موانع بر سر راه تحریم های آمریکا علیه ایران این بار تنها همبستگی داخلی و مقاومت ملت ایران نیست بلکه پایه و اساس و مکانیزم تحریم های جدید آمریکا ضعیف است و یا به عبارت بهتر شکاف های پنهان در اجرای آن است.

در این یادداشت آمده است: دولت آمریکا مجبور شد که برخی از کشورها را خصوصا در زمینه خرید و فروش نفت از تحریم های ایران معاف کند، علیرغم اینکه تنها هشت کشور از این استثنا برخوردار شدند اما ایران در دور زدن تحریم ها تجربه طولانی دارد و از این استثنائات در راستای گسترش تجارت نفتی با دیگر کشورها نیز استفاده خواهد نمود. پس از اینکه واشنگتن اعلام نموده بود که صادرات نفتی ایران را به صفر می رساند، معاف کردن برخی کشورها نه تنها به معنای شکست در تحقق این هدف است بلکه به معنای ترک کلی این هدف است.

نویسنده این یادداشت می گوید: برخلاف دور اول تحریم ها، این بار واشنگتن به تنهایی تحریم های جدید را اجرا می نماید و شرکای سنتی آن به اعتراض و مخالفت بسنده نکردند بلکه کشورهای اروپایی یک گام عملی اتخاذ کردند و یک سازوکار مالی ویژه که هدف آن تنظیم همکاری های اقتصادی با ایران است ایجاد کردند و هدف از این اقدام تنها دوری از تحریم های آمریکا و دور زدن آنها نیست بلکه در اصل تضمینی برای تداوم اجرای برجام است.

در ادامه یاداشت العربی الجدید آمده است: علاوه بر این گام اروپایی ها، بانک سرمایه گذاری اروپا نیز در کوشش است تا از خسارات بانکی و سرمایه گذاری تهران چه به شکل مستقیم و یا به وسیله یک واسطه بین ایران و منابع سرمایه گذاری و فعالیت ها و طرف های سرمایه گذاری در اروپا و آسیا بکاهد. طبیعتا تهران دوستان سنتی نیز دارد که در طول چند دهه نقشی محوری در مقابله با تحریم های غربی ایفا کردند که مهم ترین آنها، چین، روسیه، کره شمالی و ونزوئلا است. علاوه بر این، ایران می تواند موقعیت ژئواستراتژیک خود را به دستاوردهایی اقتصادی و سیاسی تبدیل کند و این موقعیت ها را به وسیله کانال های تجاری متنوع با همسایگان و بخصوص به وسیله کشورهایی که با بازارهای جهانی مهمی نظیر ترکیه در ارتباط هستندایجاد می نماید.

این روزنامه قطری می نویسد: باتوجه به سیاست خصمانه ترامپ نسبت به بسیاری از کشورها و بکارگیری منطق زور و اجبار در روابط خارجی، چین که جنگ تجاری سختی با آمریکا دارد برای یاری به ایران برای مقابله با ترامپ هرگز کوتاهی نمی نماید. همچنین کشورهایی مانند ترکیه که روابطشان با واشنگتن به لطف روی کار آمدن ترامپ متشنج شده است هرگز دستاوردهای اقتصادی و منافع استراتژیک خود با ایران را قربانی خوشنودی ترامپ نمی نمایند، این امر در رابطه با بسیاری از کشورها که از سیاست باج خواهی ترامپ رنج می برند صدق می نماید.

در انتها این یادداشت آمده است: موانع موجود در برابر تحریم های آمریکا علیه تهران به معنای شکست کامل دور دوم تحریم ها نیست اما بسیاری از کارایی های این تحریم ها که ترامپ و تندروهای دولت وی منتظر آن هستند محقق نخواهد شد و در نهایت بار دیگر بازی مذاکره و قهر که تهران و واشگتن در طول چند دهه آنرا به کار گرفتند و به خوبی آنرا انجام می دهند از سرگرفته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مکانیزم اجرای تحریم ها علیه ایران ضعیف است و اهداف آمریکا را محقق نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکانیزم اجرای تحریم ها علیه ایران ضعیف است و اهداف آمریکا را محقق نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید