منظور از دادگاه کیفری دو چیست؟

به گزارش سلامت و زیبایی، طبق قانون، دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمام جرائم را دارد مگر آن جرائمی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه دیگری است. به طور مثال آن دسته از جرائمی که مجازات آن ها اعدام است در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار گرفته است، به همین دلیل دادگاه کیفری دو اجازه رسیدگی به آن را ندارد.

منظور از دادگاه کیفری دو چیست؟

دادگاه های کیفری هر کدام دارای صلاحیت مشخص و مشخصی هستند و طبق قانون هر کدام مکلف به رسیدگی به پرونده هایی هستند که طبق قانون صلاحیت آن را دارند. این نظم در صلاحت قضایی از بسیاری جهات مفید است اما ممکن است وقتی افراد قصد شکایت در مورد یک موضوع را دارند، اطلاع کافی نداشته باشند که باید به کدام دادگاه مراجعه نمایند. در حقیقت مراجعه به دادگاهی که طبق قانون، اجازه رسیدگی به پرونده ای را ندارد، هیچ فایده و منفعتی برای شاکی ندارد و آن دادگاه تحت هیچ شرایطی به موضوع رسیدگی نمی نماید. به همین دلیل در این نوشتار بر آن شدیم که دادگاه کیفری دو و نحوه صلاحیت آن را برای شما شرح دهیم. در ادامه با سلامت و زیبایی همراه باشید.

دادگاه کیفری چیست؟

این دادگاه به پرونده های کیفری رسیدگی می نمایند. در واقع دادگاه کیفری به آنالیز پرونده هایی می پردازد که فرد طبق قوانین مجازات اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر و … مجرم شناخته شده و برای آن مجازاتی مانند حبس، شلاق، قصاص و … مشخص شده است.

نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری دو

نحوه رسیدگی در دادگاه کیفری دو به این صورت است که بعد از اتمام رسیدگی در دادسرا، شخص بازپرس در صورت موافقت دادستان با صدور کیفرخواست، قرار جلب دادرس را صادر می نماید و با این کار از دادگاه می خواهد که به پرونده مطرح شده رسیدگی و برای جرمی که اتفاق افتاده، مجازات صادر کند.

صلاحیت دادگاه کیفری دو

طبق قانون، دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمام جرائم را دارد مگر آن جرائمی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه دیگری است. به طور مثال آن دسته از جرائمی که مجازات آن ها اعدام است در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار گرفته است، به همین دلیل دادگاه کیفری دو اجازه رسیدگی به آن را ندارد. بنابراین به جزء یک سری جرائم که طبق قانون در صلاحیت دادگاه کیفری یک، دادگاه اطفال و نوجوانان، دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی است، سایر جرائم در حوزه صلاحیت دادگاه کیفری دو قرار می گیرد.

نحوه اعتراض به رای دادگاه کیفری دو

مهلت درخواست تجدیدنظر از آرای دادگاه های کیفری برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و مقیم خارج از ایران دو ماه از تاریخ ابلاغ رأی است و اگر رأی دادگاه غیابی باشد احتساب مدت های مذکور بر مبنای انتها مدت واخواهی است و در آرای غیابی از تاریخ اطلاع به محکوم از تاریخ رأی نامبرده ده روز وقت دارد تا به آن اعتراض کند. علاوه بر شاکی و متهم، وکلا و نمایندگان قانونی آنان نیز حق درخواست تجدیدنظر از دادگاه کیفری دارند.

دلایل تجدیدنظر خواهی

1. ادعای عدم اعتبار مدارک استنادی دادگاه

2. ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت در گواهان و یا دروغ بودن شهادت آنها

3. ادعای مخالف بودن رأی با قانون

4. ادعای عدم توجه به دلایل از سوی دادگاه

5. ادعای عدم صلاحیت قاضی یا دادگاه صادر نماینده رأی

اگر شاکی نسبت به رأی اعتراض داشته باشد باید با درخواست کتبی و ابطال تمبر این درخواست را به دفتر دادگاه صادر نماینده رأی یا دفتر دادگاه تجدیدنظر تقدیم کند. متهم برای تجدیدنظرخواهی احتیاج به ابطال رأی ندارد. (چه برای محکومیت کیفری خود و چه برای ضرر و زیان ناشی از جرم). همچنین اگر متهم در بازداشت باشد باید در خواست تجدیدنظر خود را در دفتر بازداشتگاهی که در آنجا توقیف است تسلیم کند.

اگر درخواست تجدیدنظر تجدیدنظرخواه ناقص باشد مدیر دفتر دادگاه نقایص را به درخواست نماینده اخطار می نماید تا ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ این نقایص را رفع کند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با نحوه نوشتن دادخواست مطلب دادخواست و نحوه تنظیم آن را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "منظور از دادگاه کیفری دو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منظور از دادگاه کیفری دو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید