لاوروف: عدم شفافیت ناتو ما را متعجب می نماید

به گزارش سلامت و زیبایی به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید که مسکو از اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هیچ واکنشی به پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در موضوع ثبات راهبردی نشان نداده، متعجب است.

لاوروف: عدم شفافیت ناتو ما را متعجب می نماید

لاوروف در جمع حاضرین در نهمین کنفرانس امنیت بین الملل که از دیروز چهارشنبه در مسکو شروع شد، گفت: شرایط ثبات راهبردی هم به شدت نگران کننده است. خروج یکجانبه واشنگتن از پیمان منع موشک های هسته ای میان-برد خسارت جدی به کلیت نظام کنترل موشک های هسته ای وارد کرد. به همین دلیل، عدم ارائه پاسخی شفاف از جانب اعضای ناتو در رابطه با پیشنهاد پوتین برای جلوگیری از ورود این قبیل موشک ها به خاک اروپا، اعم از هسته ای یا غیر هسته ای، ما را متعجب کرد. رئیس جمهور در سخنانش تاکید نمود که آماده است بر سر اقدامات راستی آزمایی، که غرب آن را به شدت نادیده می گیرد، توافق کند.

به گزارش سلامت و زیبایی، ولادیمیر پوتین روز گذشته هم در جمع حاضرین در نهمین کنفرانس امنیت بین الملل گفت: البته، ما نگران افزایش مستمر توان و زیر ساخت های نظامی ناتو نزدیک مرزهای روسیه هستیم. نگرانی ما بعلاوه شامل این موضوع می گردد که این سازمان از در نظر دریافت پیشنهادات ما در جهت کاهش تنش ها و رویدادهای غیرقابل پیش بینی، خودداری می نماید. ما امیدواریم که انتها درک و رغبت به توسعه روابط سازنده، حاکم (بر روابط ناتو با روسیه) گردد.

پوتین بعلاوه با اظهار این عقیده که اراده سیاسی و میل به توافق می تواند در تقویت ثبات راهبردی موثر باشد، ادامه داد: روسیه پیشتر پیشنهاداتی برای ایجاد یک راهکار امنیتی تازه ارائه داده بود که این راهکار باید تمامی عواملی را که در ثبات راهبردی رابطه موثرند، شامل گردد. ما معتقدیم که اراده سیاسی و میل به توافق می تواند نتیجه مثبتی به ارمغان بیاورد.

ولادیمیر پوتین در اکتبر سال 2020 طرح تازهی را برای حل تنش های فزاینده در اروپا در پی خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان-برد، خاطرنشان کرد. وی مشخصاً گفته بود که مسکو داوطلبانه آماده است که در قبال اقدام متقابل از جانب ناتو، اعزام موشک های 9m729 خود را به بخش اروپایی روسیه لغو کند.

ناتو اخیرا با اعلام اینکه این پیشنهاد را نپذیرفته مدعی شده است که پذیرای گفتگوهای جدی کنترل تسلیحات بر مبنای شفافیت دوجانبه و اقدامات اطمینان بخش است!

منبع: خبرگزاری مهر

به "لاوروف: عدم شفافیت ناتو ما را متعجب می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: عدم شفافیت ناتو ما را متعجب می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید