علم و فناوری به شرط اراده مشترک ظرفیت کافی برای برطرف چالش های جهانی دارد

به گزارش سلامت و زیبایی، رئیس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) با بیان اینکه در شرایط کنونی کشورهای اسلامی با چالش های بزرگ اجتماعی روبرو هستند و این مسئولیت متوجه همه دانشمندان دنیا اسلام است که به عنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل نمایند، گفت: علم و فناوری به شرط وجود اراده مشترک بین المللی ظرفیت کافی برای همکاری در مورد برطرف چالش های بزرگ دنیای را دارد و این در حالی است که کشورهای اسلامی به واسطه زمینه های مشترک فرهنگی از فرصت هایی بزرگ برای خلق اراده مشترک در راستای اقدامات جمعی برخوردارند.

علم و فناوری به شرط اراده مشترک ظرفیت کافی برای برطرف چالش های جهانی دارد

به گزارش سلامت و زیبایی دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) با اشاره به اقدام پروفسور وفا در زمینه اهدای جایزه خود به بنیاد علوم بنیادی گفت: اهدای این جایزه از سوی پروفسور وفا، سخاوت ایشان است و آن را ستایش می کنم و بر هیچ کسی پوشیده نیست که اهدای جایزه پروفسور وفا برای توسعه علوم بنیادی ایران کار بزرگی بوده است، این اقدام وظیفه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم را سنگین تر می نماید.

ستاری با بیان اینکه مایه افتخار اینجانب است که اکنون، در هفته ای که مزین به نام پیغامبر رحمت و مهر است و بنا به دو روایت اسلامی در مورد میلاد مبارک ایشان به هفته وحدت اسلامی نامگذاری شده، فرصت ملاقات با جمعی از چهره های شامخ علمی در دنیا اسلام را دارم، اظهار کرد: لذا ضمن تبریک این ایام به جامعه اسلامی و به طور ویژه دوستداران پیغامبر بزرگ اسلام، حضرت محمد مصطفی (ص)، لازم می دانم نیک اندیشی بزرگانی که با ابتکار هفته وحدت، تفاوت در روایت ها را به فرصتی برای تحکیم پیوندها در جامعه اسلامی بدل کردند، ارج نهم.

وی تاکید نمود: ما اکنون به واسطه چالش های مشترکی که جامعه بزرگ اسلامی با آنها روبرو است، اهمیتِ وحدت و همدلی و در مقابل، عوارضِ تفرقه و نفاق را به خوبی مشاهده می کنیم.

ستاری، خطاب به دانشمندان و فرهیختگان حاضر در این رویداد بین المللی علمی دنیا اسلام، گفت: جامعه اسلامی همیشه در معرض این انتخاب واقع شده است که چه نمایندگانی را برای ارائه تصویر و پیغام اسلام به دنیا معرفی کند؟ ما برای این پرسش، پاسخ تاریخی مناسبی را مبتنی بر میراث مشترک دنیا اسلام می شناسیم؛ در قرن های مصطلح به دوران طلایی اسلام، همزمان با دوره شکوفایی علم و هنر در کشورهای اسلامی، صدا و لباس اسلام بر تن و زبان شخصیت های بزرگ علمی و فرهنگی همانند ابونصر فارابی، مولانا جلال الدین، عمر خیام، محمد ابن موسی خوارزمی، ابن سینا، ابن هیثم و بسیاری دیگر از دانشمندان سرآمد اسلام بوده است.

وی اضافه نمود: این شخصیت های نام آور از یک سو در عالی ترین مراتب علم و فرهنگ در زمانه خود قرار داشتند و از طرف دیگر شخصیت هایی فرامرزی بودند که اکنون آثار هر یک از آنها در شمار گنجینه های فرهنگی چند کشور اسلامی به حساب می آیند.

رئیس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) شکوفایی جامعه اسلامی را مقارن با حضور چنین شخصیت هایی و در زمان و جایی دانست که تصویر اسلام در قاب علم و فرهنگ ارائه شده است، تاکید نمود: به تعبیر پیغامبر بزرگ الشأن ما، دانشمندان وارثان انبیاء هستند و برترین نماینده برای رساندن پیغام انبیاء به فکر های جست وجوگرند.

ستاری خاطر نشان کرد: مبتنی بر این بینش، جامعه اسلامی در زمان حاضر می تواند بنا به اشتراک در دین، کتاب و رسول و گنجینه ای از میراث علمی و فرهنگی، زمینه ابتکارات تازه را برای برخورداری و پیشرفت مسلمانان دنیا فراهم کند؛ در این رابطه، علم و فناوری به علت ماهیت فرافرهنگی خود، می تواند به عنوان چارچوبی برای همکاری های نوع محبت آمیز بین کشورهای اسلامی عمل کند.

وی اضافه نمود: اینجانب براساس تجربه جمهوری اسلامی ایران برای گذار به یک جامعه خلاق و نوآور به این باور دست یافته ام که علم و فناوری به شرط وجود اراده مشترک بین المللی ظرفیت کافی برای همکاری در مورد برطرف چالش های بزرگ دنیای را دارد و این در حالی است که کشورهای اسلامی به واسطه زمینه های مشترک فرهنگی از فرصت هایی بزرگ برای خلق اراده مشترک در راستای اقدامات جمعی برخوردارند.

ستاری اضافه نمود: از این رو در شرایط کنونی که کشورهای اسلامی با چالش های بزرگ اجتماعی روبرو هستند، این مسئولیت متوجه همه متفکران و دانشمندان بزرگ دنیا اسلام است که به عنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل نمایند.

وی با بیان اینکه کوشش من و همکارانم در برگزاری جایزه مصطفی(ص)، معطوف به استفاده از علم و فناوری به عنوان یک مؤلفه فرصت ساز برای تقویت رشته های اخوت و مدارا در جامعه اسلامی است، اظهار کرد: بسیار خرسندم که به برکت این جایزه بین المللی شبکه ای از دانشمندان دنیا اسلام برای نگرش مساله محور به علم و فناوری شکل گرفته است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: بعلاوه امیدوارم با اتکال به وعده راستین خدا که یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ (مجادله، 11)، دانشمندان برگزیده در جایزه مصطفی(ص) و فرهیختگانی که با ما در برگزاری این جایزه همکاری می نمایند، در عالی ترین مراتب منزلت نزد خداوند بزرگ قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "علم و فناوری به شرط اراده مشترک ظرفیت کافی برای برطرف چالش های جهانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علم و فناوری به شرط اراده مشترک ظرفیت کافی برای برطرف چالش های جهانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید