عراق، اتخاذ تصمیمات مهم در نشست مجلس، تاکید ائتلاف الفتح بر بازخواست مفسدان و سارقان بیت المال

به گزارش سلامت و زیبایی، تاکید نماینده ائتلاف الفتح بر بازخواست مفسدان و سارقان بیت المال، اعلام اتخاذ تصمیمات اصلاحی مهم در نشست مجلس و مخالفت بعضی فراکسیون های مجلسی با استعفای عادل عبدالمهدی از جمله خبرهای عراق است.

عراق، اتخاذ تصمیمات مهم در نشست مجلس، تاکید ائتلاف الفتح بر بازخواست مفسدان و سارقان بیت المال

به گزارش گروه بین الملل سلامت و زیبایی، مختار الموسوی نماینده ائتلاف الفتح از کمیته عالی مبارزه با فساد خواسته است تمام پرونده های فساد را به معرض افکارعمومی برسد تا ملت در جریان حجم فساد و هدررفت بیت المال قرار گیرد.

الموسوی که با العهد نیوز گفت وگو می کرد، اضافه نمود آفت فساد به شکل مستمر در حال گسترش است بدون اینکه مفسدان و کسانی که اموال ملت را به سرقت می برند، بازخواست شوند.

وی خاطر نشان کرد تمام مفسدان و سارقان از سوی ملت، نخست وزیر و کمیته عالی مبارزه با فساد شناخته شده هستند.

وی گفت تدابیر دولت در قبال پرونده های فساد ضعیف است ودر سطح مسئولیت مبارزه با فساد و مفسدان قرار ندارد. الموسوی گفت بعضی نهادهای نظارتی فعالیتشان از سطح پرداخت حقوق(به کارمندانشان) فراتر نمی رود(به فعالیت نظارتی خود عمل نمی نمایند)

یک نماینده مجلس عراق : تصمیمات اصلاحی مهمی در نشست مجلس گرفته خواهد شد

یک نماینده مجلس عراق از ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تاکید نمود نشست امروز مجلس شاهد اتخاذ تصمیمات اصلاحی مهمی خواهد بود. وی اضافه نمود مجلس به جلسات خود تا تحقق اصلاحات مدنظر ادامه خواهد داد.

عباس یابر به العهدنیوز گفت نشست امروز شاهد گرفته شدن تصمیمات مهمی خواهد بود که می تواند با خواسته های تظاهرات نمایندگان انسجام و همسویی داشته باشد.

وی اضافه نمود مجلس به مرحله تدوین قوانین و بازخواست مفسدان بر اساس چارچوب های قانونی و قانون اساسی منتقل خواهد شد.

عضو ائتلاف الفتح خاطر نشان کرد مرحله توافقات سیاسی سرانجام نیافته و در داخل مجلس موجودیتی ندارد.

مخالفت بعضی فراکسیون ها با استعفای عبدالمهدی؛ آنالیز سناریوهای سیاسی احتمالی

از سوی دیگر شبکه السومریه به نقل از یک نماینده مجلس عراق که اشاره ای به نامش ننموده، گفت که سناریوهای فراوانی ممکن است رخ دهد. این نماینده گفته است بعضی فراکسیون های سیاسی با برکناری عادل عبدالمهدی از نخست وزیری مخالف هستند.

السومریه به نقل از این نماینده گفت سناریوهای فراوانی درباره صحنه سیاسی عراق وجود دارد که وقوع آن بعید نیست. وی اضافه نمود تحرکاتی طی ساعات اخیر از سوی ریاست مجلس و ریاست جمهوری صورت گرفت گویی می خواهند گزینه انحلال دولت را به گزینه انتخابات زودهنگام یا انحلال قوای سه گانه در یک سبد واحد ترجیح دهند.

این نماینده اضافه نمود سئوال کنونی این است که آیا جامعه با رفتن عادل عبدالمهدی سرانجام خواهد یافت و تظاهرات هم به سرانجام خواهد رسید یا اینکه منجر به افزایش سقف خواسته های جامعه خواهد شد با در نظر دریافت اینکه یک پیروزی کسب نموده و به کسب پیروزی دیگر چشم دوخته است. این نماینده توضیح داد شماری از فراکسیون های سیاسی در مجلس با گزینه برکناری و استعفای دولت و رفتن به سمت انتخابات زودهنگام مخالف هستند ، در حالی که بعضی گروه های دیگر با آن موافق هستند.

این نماینده گفت درخواست هایی برای برچیده شدن تدابیر مقابله با تظاهرات به وسیله منع آمد و شد، قطع اینترنت و تماس های تلفنی مطرح شده است که چنین وضعی طی روزهای سوم و هشتم اکتبر صورت گرفت و آنگاه اعتصابات و چادرها از میادین شهرهای جنوبی و میدان التحریر برچیده گردد.

از سوی دیگر یک منبع سیاسی احتمال داد که مجلس در نشست امروز خود به موضوع استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر بپردازد. قرار است مجلس نشست امروز خود را در سایه پیش بینی ها مبنی بر حضور عبدالمهدی در این نشست برگزار کند.

احتمال مطرح شدن مسئله استعفای عبدالمهدی در نشست مجلس

شبکه الفرات هم به نقل از یک منبع مجلسی از احتمال آنالیز موضوع استعفای عادل عبدالمهدی از نخست وزیری در نشست امروز مجلس خبر داده است. این شبکه در گزارش خود آورده است یک منبع مجلسی احتمال داد که نشست امروز پنجشنبه مجلس به مسئله پذیرش استعفای دولت اختصاص یابد. وی اضافه نمود مذاکرات در این زمینه میان ائتلاف های الفتح (به رهبری هادی العامری) و سائرون(به رهبری مقتدی صدر) در جریان است.

این در حالی است که ائتلاف سائرون از شروع گفت وگوهای جدی و فراگیر فراکسیون های سیاسی در مجلس برای آنالیز سرانجام یافتن فعالیت دولت و تشکیل دولت دیگر خبر داده بود، اما ائتلاف الفتح خواهان برگزاری نشست فوق العاده با حضور مقتدی صدر رهبر جریان صدر و روسای قوا و هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح برای آنالیز اوضاع کنونی شده است.

دیار برواری از نمایندگان حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی گفته است مجلس امروز نشستی را برای تکمیل آنالیز قوانین برگزار خواهد نمود و محتمل است که نشست امروز شاهد مطرح شدن مسئله استعفای دولت باشد، زیرا مذاکراتی در این زمینه میان فراکسیون های الفتح و سائرون انجام می گردد.

برواری اضافه نمود فشار مردمی بر دولت، استعفایش را حتمی نموده و این مسئله به مذاکرات جاری بستگی دارد و رهبران فراکسیون های الفتح و سائرون برای تعیین شدن سرنوشت دولت با هم مذاکره می نمایند.

رشید العزاوی عضو کمیته تعدیل قانون اساسی هم گفت این کمیته اولین نشست خود را امروز پنجشنبه برگزار خواهد نمود. وی اضافه نمود مجلس به تشکیل کمیته ویژه اصلاحات قانون اساسی به شرط تکمیل شدن این اصلاحات طی چهار ماه رای داده است. العزاوی اضافه نمود مسئله مهم، شرکت دادن سندیکاها و اتحادیه های صنفی در موضوع اصلاحات است و به همین سبب کمیته اخیرا دیداری با اتحادیه معلمان داشته که اعضای آن از این ایده استقبال نموده اند. وی اضافه نمود دیدارهایی نیز با کانون وکلا و اتحادیه مهندسان و دیگر طیف های جامعه انجام خواهد شد.

این در حالی است که بدر الزیادی از نمایندگان ائتلاف سائرون در مجلس عراق گفته است که نامه های مقتدی صدر رهبر جریان صدر در راستای حمایت از خواسته های مردمی بوده و فراکسیون متبوعش بر اساس سازوکارهای قانون اساسی و چارچوب های قانون اساسی فعالیت می نماید.

الزیادی اضافه نمود ائتلاف سائرون جمع آوری امضاها برای حضور عادل عبدالمهدی نخست وزیر در جلسه استیضاح را شروع نموده است. وی اضافه نمود درخواست استیضاح تغییر نموده و به جمع آوری امضاها برای استیضاح نخست وزیر تبدیل شده زیرا برکناری تنها پس از استیضاح امکان دارد.

نماینده ائتلاف سائرون خاطر نشان کرد موضع مجلس در قبال برکناری عبدالمهدی یا باقی ماندن وی در نخست وزیری به پاسخ های وی در خلال استیضاح بستگی دارد و ائتلاف سائرون معتقد است ضرورت دارد تا جلسه استیضاح علنی باشد تا ملت از واقعیت ها آگاه شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عراق، اتخاذ تصمیمات مهم در نشست مجلس، تاکید ائتلاف الفتح بر بازخواست مفسدان و سارقان بیت المال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، اتخاذ تصمیمات مهم در نشست مجلس، تاکید ائتلاف الفتح بر بازخواست مفسدان و سارقان بیت المال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید