دومین افت متوالی دلار

به گزارش سلامت و زیبایی، ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم کاهش یافت.

دومین افت متوالی دلار

به گزارش سلامت و زیبایی به نقل از رویترز، یک مقام صندوق بین المللی پول از تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی دنیا استقبال نموده و گفته است اقتصاد دنیای با وجود چندین ارز ذخیره به جای تمرکز روی دلار، ثبات و شرایط بهتری خواهد داشت. توماس مانچینی- مدیر بخش بازارهای پولی صندوق بین المللی پول- یورو، ین و یوان را دیگر ارزهای مهم دنیای برشمرد و با اشاره به بالا دریافت تب ارزهای دیجیتالی، گفت: این ارزها جذابیت ها و پتانسیل بالایی برای رشد بیشتر دارند اما نوسان آن ها بیش از حدی است که بتوان آن ها را به عنوان ارز ذخیره حساب کرد.

از ابتدای ماه مارس تقاضا برای دلار بالا رفته اما هنوز تردید بعضی معامله گران به قبول دلار به عنوان ارزی امن به قوت خود باقی مانده است. با توجه به تقویت رشد اقتصادی و احیای تقاضا در بخش خرده فروشی که اصلی ترین رکن رشد اقتصادی آمریکا هم محسوب می گردد، تحلیلگران انتظار دارند بانک مرکزی این کشور انتها تن به افزایش نرخ بهره دهد. نرخ بهره آمریکا اکنون در سطح صفر تا 0.25 درصد واقع شده است که یکی از پایین ترین سطوح تاریخی آن هم محسوب می گردد.

اقتصاد اروپا در حال احیای تدریجی و بازگشت به سطوح ثبت شده خود قبل از شروع بحران کرونا است. آمارهای تازه منتشرشده نشان می دهد که در ماه آوریل رشد بخش کسب و کارهای اروپایی به بالاترین سطح ثبت شده خود در سه ماهاخیر رسیده است. کریستین لاگارد- رییس بانک مرکزی اروپا با استقبال از این اتفاق گفته است که کسب و کارها در اروپا به ویژه کسب و کارهای کوچک و متوسط کماکان احتیاجمند دریافت یاری وحمایت های بانک مرکزی هستند و اگر احساس گردد احتیاج به مداخلات بیشتری وجود دارد، این کار انجام خواهد شد.

واکسیناسیون در دنیا کماکان رو به پیشرفت است اما میزان واکسیناسیون در کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوتی جدی دارد. صندوق بین المللی پول در گزارشی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها 9.5 درصد از جمعیت دنیا در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی سال جاری دنیا را 6 درصد اظهار داشت و از کشورهای دنیا خواست با افزایش بودجه واکسیناسیون، به هدف واکسینه شدن 40 درصد مردم دنیا تا خاتمه سال جاری دست پیدا نمایند. تحقق چنین هدفی احتیاجمند چیزی در حدود 50 میلیارد دلار بودجه است.

در حالی که میزان صادرات رقبای اصلی آمریکا از جمله چین، اتحادیه اروپا و ژاپن رو به بهبود بوده، عظیم ترین اقتصاد دنیا کماکان با شرایط کسری حساب تجاری روبرو بوده است. در ژاپن که اقتصاد آن وابستگی زیادی به تجارت خارجی دارد، آمارهای منتشرشده نشان می دهد در ماه آوریل این کشور مازاد حساب تجاری 255.3 میلیارد ین داشته است. طی این مدت صادرات ژاپن با افزایش محسوس 38 درصدی و واردات 12.2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است.

همزمان با فرایند افزایش تورمی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اظهار داشت متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو در 12 ماه منتهی به آوریل با 0.3 درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به 1.6 درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط 2.0 درصد بوده که از ماه قبل 0.3 درصد بیشتر شده است. هنوز تعیین نیست که بانک مرکزی اروپا چه واکنشی به رسیدن تورم به مرز حساس از خود نشان خواهد داد. در حال حاضر این نهاد برنامه خرید اوراق قرضه را ادامه می دهد.

با وجود انتقاد و مخالفت های جمهوری خواستار به نظر می رسد دولت بایدن در افزایش نرخ اقتصادیات شرکت ها جدی است. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- در همایش احیای اقتصادی آمریکا به میزبانی اتاق بازرگانی این کشور گفت: پیشنهاد ما، یک تغییر بنیادین در نظام اقتصادیاتی فعلی است تا بتوانیم منابع لازم را برای هزینه های زیرساختی تامین کنیم. نسبت اقتصادیات شرکت ها به فراوری ناخالص داخلی ما در حال حاضر خیلی کم است و به عقیده ما بهتر خواهد بود اگر شرکت ها سهم عادلانه تری از هزینه ها را پرداخت نمایند.

نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال اخیر و 0.3 درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند برآورد ها در مورد احتمال خاتمه رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رییس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همچنین افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی ایجاد نشده است.

مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات ایجاد شده در بازارهای اقتصادی منطقه یورو پس از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این حال افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر باعث ایجاد نگرانی های شده که ممکن است در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این فرایند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.

دلار از ابتدای سال جاری تا به امروز زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم دنیای کاهش محسوسی را تجربه نموده است. دلایل زیادی برای نگرانی از شرایط فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آن ها را تشکیل می دهد. در حال حاضر ارزش دلار مقابل 6 ارز مهم دنیای در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود واقع شده است که این شرایط برای بعضی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال 2018 تا به امروز واقع شده است.

تا به امروز بیش از 168 میلیون و 285 هزار و 383 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و 493 هزار و 78 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 604 هزار و 478 نفر، برزیل با 450 هزار و 26 نفر، هند با 310 هزار و 416 نفر، مکزیک با 221 هزار و 695 نفر و انگلیس با 127 هزار و 739 نفر بوده است.

مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - گفت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتی که بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در برابر ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در برابر رشد دلار عاملی بازدارنده محسوب می گردد.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.12 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 89.73 واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.115 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.11 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.413 دلار مبادله شد. یورو 0.22 درصد بالا رفت و با رفتن به کانال 1.22 به 1.223 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.18 درصد افزایش به 108.882 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.291 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.410 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دومین افت متوالی دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین افت متوالی دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید