دولت باید چالش های اساسی علمی را به دانشگاه ها ارجاع دهد

به گزارش سلامت و زیبایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: پژوهش های توسعه ای در شرکت های دانش بنیان حامی دارند؛ اما پژوهش های کاربردی و مهم تر از آن پژوهش های بنیادی در دانشگاه ها متولی خاصی ندارند.

دولت باید چالش های اساسی علمی را به دانشگاه ها ارجاع دهد

به گزارش گروه دانشگاه سلامت و زیبایی؛ امیرعلی سیف الدین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برنامه رادیویی گفتگوی علمی درباره ویژگی های یک دانشگاه مطلوب گفت: بر اساس بند چهارم و سیزدهم از اصل سوم قانون اساسی، دولت موظف به تأمین خودکفایی کشور در حوزه علوم، صنعت، کشاورزی، امور نظامی و تقویت روح آنالیز و تحقیق و ابتکار در تمام زمینه های علمی، فنی، فرهنگی و اسلامی به وسیله تأسیس مراکز علمی تحقیقاتی و تشویق محققان است.

وی اضافه کرد: بر این اساس کلیه دانشگاه های دولتی موظفند که علوم و فنون و صنایعی را توسعه دهند که کشور را به خودکفایی برساند و به بیانی دیگر دانشگاه مطلوب از نظر قانون اساسی دانشگاهی است که نیازهای علمی جامعه را به صورت کامل پاسخ دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر لازم الاجرایی بودن این قانون گفت: دولت باید این بندهای قانونی را اجرایی کند.

سیف الدین خودکفایی را توانمندی در فراوری معنا کرد و گفت: خودکفایی لزوماً به معنای فراوری همه چیز نیست اما می توان آن ها را اینگونه معنا کرد که ما توانمندی فراوری همه چیز را داشته باشیم بدون اینکه آن ها را فراوری کنیم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه هایی با دانشگاه شهید بهشتی در حوزه های نفتی و نیز تفاهم نامه سازمان هواپیمایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای هواپیمای 150نفره گفت: با وجود این تفاهم نامه ها و پروژه ها اما شاهد روندی از توسعه علوم هستیم که با این قراردادها همخوانی ندارد.

رئیس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران تأکید کرد: دولت باید چالش های اساسی علمی را به دانشگاه ها ارجاع دهد.

سیف الدین اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای قانون اساسی مبنی بر تقویت روح آنالیز و ابتکار در تمام زمینه های علمی، فنی، فرهنگی و اسلامی به وسیله تأسیس مراکز علمی تحقیقاتی و تشویق محققان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه با تأسیس معاونت علمی و فناوری و رویکرد شرکت های دانش بنیان این موضوع تقویت شده است.

وی با بیان اینکه معاونت علمی بر اساس رسالت خود، بیشتر به حوزه شرکت های دانش بنیان اهمیت می دهد تا بحث های دانشگاهی گفت: پژوهش های توسعه ای در شرکت های دانش بنیان حامی دارند اما پژوهش های کاربردی و مهمتر از آن پژوهش های بنیادی در دانشگاه ها متولی خاصی ندارند.

سیف الدین درمورد ادغام سه وزارتخانه آموزش و پرورش، آموزش عالی و بهداشت و درمان کشور اظهارکرد: یکپارچه سازی نهاد آموزش در سال های قبل تجربه شد و هیئت امنایی و مستقل شدن دانشگاه ها هم به همین دلیل بود اما بزرگترین معضل دانشگاه های وزارت علوم و وزارت بهداشت این است که آئین نامه ها در دفتر هیئت امنای این وزارتخانه ها تدوین می شوند.

رئیس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران اضافه کرد: درواقع این آئین نامه ها باید در هیئت امنای دانشگاه تصویب شوند و به همین دلیل هم همه آئین نامه های دانشگاه ها یکسان است اما هیئت امنا اجازه دستکاری آئین نامه متناسب با شرایط زمان و مکان خودشان را ندارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دولت باید چالش های اساسی علمی را به دانشگاه ها ارجاع دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت باید چالش های اساسی علمی را به دانشگاه ها ارجاع دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید