خبرنگاران ایجاد پایانه تخصصی برای توسعه صادرات فرش دستباف

به گزارش سلامت و زیبایی، تهران- خبرنگاران- رییس مرکز ملی فرش ایران از برنامه ریزی برای ایجاد پایانه تخصصی صادراتی و همچنین مرکز ملی فرش در بعضی کشورها، برای توسعه صادرات هنر و صنعت فرش دستباف ایرانی اطلاع داد.

خبرنگاران ایجاد پایانه تخصصی برای توسعه صادرات فرش دستباف

فرح ناز رافع روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار مالی سلامت و زیبایی اضافه نمود: ایجاد خاتمهه های صادراتی تخصصی در کشور را می توان گامی مثبت در تسهیل صادرات غیرنفتی برشمرد.

به گفته این مقام مسوول، مرکز ملی فرش ایران به عنوان تنها متولی فرش دستباف ایران، بنا بر وظیفه سازمانی خود به منظور حفظ صندلی و توسعه صادرات فرش دستباف در نظر دارد با هدف هم افزایی، توانمندسازی و همکاری بخش خصوصی و ذی نفعان برای تسهیل و کاهش هزینه های پنهان فرایند صادرات، از ایجاد خاتمهه تخصصی صادراتی فرش دستباف به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه صادرات حمایت کند.

وی بیان داشت: این مهم با هدف تمرکز خدمات و امکانات برای صادرنمایندگان در مناطق مختلف و سهولت دسترسی به این خدمات در نقاط مختلف کشور در منطقه آزاد فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، استان زنجان، قزوین، لرستان و فارس اجرایی می گردد.

رافع اعلام کرد: در راستای اجرای بند (د) ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی، مرکز ملی فرش با هدف دستیابی به صندلی واقعی فرش دستباف ایران در سطح جهانی و توسعه صادرات آن، از ایجاد یک مرکز تجاری با عنوان خانه فرش در کشورهای هدف حمایت می نماید.

وی ادامه داد: ایجاد و راه اندازی خانه های فرش دستباف در روسیه، چین، امارات متحده عربی، قطر و چند کشور اروپایی در دستور کار است که فعالیت های حراج، برگزاری شو روم، سفارش گیری، فروش برای صادرات، سلیقه یابی، سلیقه سازی و خلق ارزش را انجام خواهند داد که از سوی بخش خصوصی ایجاد می گردد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران یادآورشد: خانه فرش به تشکلی مردم نهاد گفته می گردد که با هدف توسعه صادرات فرش دستباف با عضویت افراد حقیقی و حقوقی فعال در تجارت فرش دستباف ایران در یک بازار هدف ایجاد شده و دارای فضا و امکانات اداری، تجاری و نمایشگاهی برای بازاریابی و بازارسازی فرش دستباف باشد.

وی، با اشاره به نمایشگاه اکسپوی 2020 دبی که از 9 مهر 1400 تا 11 فروردین 1401 در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه برگزار می گردد، گفت: برای حضور در این نمایشگاه و شناساندن هنر- صنعت فرش ایرانی در حال برنامه ریزی هستیم.

رافع بیان داشت: این نمایشگاه بی نظیر با هدف معرفی فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مشارکت نماینده به همراه معرفی کالاها و خدماتشان به مدت 6 ماه برگزار خواهد شد و نزدیک به 25 میلیون نفر از آن دیدن خواهند کرد.

وی اضافه نمود: این نمایشگاه هر پنج سال یک بار برگزار می گردد و برای همه فناوری های جهانی غرفه وجود دارد. در اهمیت این نمایشگاه باید گفت که پس از جام جهانی و المپیک سومین رویداد مهم جهانی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: در گذشته علاوه بر صدور گواهی مبدا، گواهی صدورکالاهای صنایع دستی نیز توسط اتاق بازرگانی ایران تهیه و مهر می شد. اکنون چند سالی است که اداره گمرکات اروپا اعلام نموده که مهر اتاق بازرگانی ایران ثبت نشده یا تاریخ آن منقضی شده است.

وی افزود: بنابراین صادرنمایندگان فرش های تمام ابریشم برای استفاده از قانون معافیت پرداخت حقوق گمرکی به میزان هشت درصد ارزش کالا، ملزم به مراجعه به سازمان صنایع دستی و ممهور کردن اوراق صادراتی به مهر معرفی شده سازمان و ارائه به گمرکات اروپا هستند. از این رو برای کاهش بوروکراسی اداری لازم است تا مهر مرکز ملی فرش ایران در گمرکات بروکسل به ثبت برسد.

وی، تهیه سند تشکیل کنسرسیوم صادراتی و مکاتبه با سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها برای اطلاع رسانی به فعالان و ذی نفعان و پیشنهاد اصلاح ماده 121 آیین نامه اجرایی قانون امورگمرک مبنی بر اعاده فرش های دستباف ایرانی فروش نرفته به داخل کشور و ورود موقت فرش دستباف به منظور بازسازی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای حمایت از صادرات این محصول برشمرد.

به گزارش سلامت و زیبایی، مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال 2019 افزون بر 800 میلیون دلار بوده که سهم ایران 73 میلیون دلار از این رقم بوده است.

مطابق آمارها تا خاتمه خرداد ماه سال جاری یک میلیون و 200 هزار و 652 نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه های وابسته به آن 191 هزار و 545 نفر است.

اکنون 103 مجتمع قالی بافی، پنج هزار و 21 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، 136 تعاونی روستایی، یک هزار و 923 تعاونی ثبت شده شهری و 40 هزار و 933 واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می نمایند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ایجاد پایانه تخصصی برای توسعه صادرات فرش دستباف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایجاد پایانه تخصصی برای توسعه صادرات فرش دستباف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید