تراکنش های بانکی مچ 24 هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت!

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی از شناسایی 24 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و صدور برگ تشخیص با رصد تراکنش های بانکی خبر داده است؛ امری که می تواند راهی به تحقق فرارهای مالیاتی 40 هزار میلیارد تومانی باشد.

تراکنش های بانکی مچ 24 هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت!

به گزارش خبرنگاران، سال 1398 یکی از معدود سال های سخت اقتصاد ایران در طول چند دهه گذشته است. یکی از عوامل اصلی این مساله محدودیت های ایجاد شده در جهت صادرات نفت است که باعث می گردد تا کشور از حجم زیادی از درآمدهای ارزی محروم گردد. در چنین فضایی دولت مجبور است برای بستن بودجه خود به درآمدهای مالیاتی روی بیاورد اما از آنجاکه مباحث مالیاتی بسیار حساس است نمی توان به راحتی درباره افزایش مالیات ها تصمیم خاصی گرفت. در شرایط فعلی که اقتصاد کشور وارد دوره ای از شرایط رکودی شده است نمی توان به واحدهای تولیدی فشار مالیاتی بیشتری وارد کرد.

در این شرایط یکی از بهترین گزینه ها برای کسب درآمدهای بیشتر از حوزه مالیاتی پیگیری مالیات هایی است که باید اخذ می شده اما در عمل پرداخت نشده است، چیزی که با عنوان فرارهای مالیاتی شناخته می گردد و مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز از شناسایی بیش از 24 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش های بانکی و صدور برگ تشخیص، در سه سال اخیر خبر داده است.

422 میلیون رکورد بانکی در دستور رسیدگی مالیاتی

بر اساس گزارش سازمان امور مالیاتی، هادی خانی گفته که طی سه سال گذشته، اقدامات لازم به منظور اخذ صورتحساب های بانکی حدود 17 هزار مودی مشکوک به فرار مالیاتی و همچنین تفکیک و ارسال اطلاعات به ادارات کل جهت شناسایی مودیان و مطالبه و وصول مالیات متعلقه اجرا شده و در حال حاضر هم بالغ بر 422 میلیون رکورد اطلاعات تراکنش های بانکی افراد مشکوک به فرار مالیاتی در سطح کشور، در دستور رسیدگی واحدهای مالیاتی قرار گرفته است.

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی همچنین از شناسایی حدود 6000 مودی جدید به وسیله شناسایی و رسیدگی به اطلاعات تراکنش های مشکوک بانکی خبر داده و اظهار نموده که تاکنون از محل آنالیز تراکنش های مشکوک بانکی حدود 8000 شخص، بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، شناسایی و برای این اشخاص برگ تشخیص صادر شده است.

پیش از این هم رئیس سازمان امور مالیاتی در جلسه با فعالان بخش خصوصی استان خراسان رضوی از فرار مالیاتی حدود 40 هزار میلیارد تومانی خبر داده بود.

یک اقتصاددان: تمرکز را بر یک دهم پرونده ها بگذارید

این حجم عظیم از فرارهای مالیاتی در کشور باعث تشکیل حدود 10 میلیون پرونده مالیاتی شده است که میثم موسایی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - معتقد است که تعداد بالای این پرونده ها باعث شده تا امکان کارآمدتر کردن سیستم مالیاتی در این شرایط وجود نداشته باشد و برای این کار بهتر است سازمان امور مالیاتی در وهله اول تمرکز خود را روی یک میلیون پرونده مالیاتی که از همه مهم تر هستند بگذارد، چرا که این پرونده ها احتمالاً بیشترین فرار مالیاتی را هم در خود دارند.

به گزارش خبرنگاران، هادی خانی -مدیر کل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی- پیش از این نیز گفته بود که طی سه سال اخیر حدود 32 هزار و 700 میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده که فقط 18 هزار و 400 میلیارد آن مربوط به سال 1397 بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تراکنش های بانکی مچ 24 هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراکنش های بانکی مچ 24 هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید