اولین جلسه کمیته مزد 1400 برگزار شد، اصرار کارفرمایان بر تعیین منطقه ای دستمزد و مخالفت کارگران

به گزارش سلامت و زیبایی، جلسه روز گذشته کمیته مزد کارگران برگزار و مقرر شد شرکای اجتماعی برای بررسی هزینه های سبد معیشت کارگران به آمار رسمی اکتفا کنند.

اولین جلسه کمیته مزد 1400 برگزار شد، اصرار کارفرمایان بر تعیین منطقه ای دستمزد و مخالفت کارگران

به گزارش سلامت و زیبایی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ روز گذشته اولین جلسه کمیته مزد به منظور بررسی و تعیین هزینه سبد معیشت کارگران برای مزد 1400 با حضور شرکای اجتماعی در محل وزارت کار برگزار شد.

کنندگان کارگری حاضر در این جلسه، از اصرار کارفرمایان بر اجرای مزد منطقه ای و مزد صنوف خبر می دهند؛

ظاهراً کارفرمایان خواستار اجرای مزد منطقه ای با استناد به یک عبارت کوتاه در ماده 41 قانون کار هستند؛ در ماده 41 آمده تعیین دستمزد برای مناطق مختلف و صنایع متفاوت براساس یک سری الزامات باید تعیین شود و همین عبارت دستاویزی برای کارفرمایان شده است که بر اجرای مزد منطقه ای و صنوف پافشاری کنند.

کنندگان کارگری در جلسه روز گذشته با تأکید بر اینکه خروجی کمیته دستمزد سال گذشته، انجام کار پژوهشی در ارتباط با مزد منطقه ای و مزد صنوف بوده است؛ بر آماده نبودن زیرساخت ها اشاره کردند و اظهار داشتند: از آنجا که زیرساخت های مورد نیاز فراهم نشده و همچنین کار پژوهشی مناسب در این رابطه صورت نگرفته است، نمی توان در زمان حاضر به بحث مزد منطقه ای ورود کرد؛ ضمن اینکه تطابق دستمزد با سبد معیشت حداقلی، الزام اصلی ماده 41 قانون کار است و در هیچ نقطه ای از کشور نمی توان دستمزد را کمتر از نرخ تورم تجمیعی و سبد معیشت حداقلی تعیین کرد.

بنا بر این گزارش، ظاهراً هنوز محاسبات سبد معیشت 1400 آغاز نشده و مقرر گشته است در جلسات آینده با استناد به داده های آماری متقن و بِروز، این محاسبات کلید بخورد.

منبع: جام جم آنلاین

به "اولین جلسه کمیته مزد 1400 برگزار شد، اصرار کارفرمایان بر تعیین منطقه ای دستمزد و مخالفت کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین جلسه کمیته مزد 1400 برگزار شد، اصرار کارفرمایان بر تعیین منطقه ای دستمزد و مخالفت کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید